Beyoğlu Sahaf Festivali başladı

Taksim Meydanı’nda bu yıl 11’incisi düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali için açılış töreni yapıldı. Festival 25 Eylül’de başladı. 2 Ekim’de sona erecek olan festival sabah saat 10:00 ile akşam 23:00 arasında açık olacak.

26 Eylül 2017 Salı, 23:42

Beyoğlu Sahaf Festivali başladı. Beyoğlu Belediyesi tarafından bu yıl 11’inci yaşına giren Beyoğlu Sahaf Festivali’nde sahaflar ve kitap severler bir araya geliyor. Taksim Meydanı’nda düzenlenen buluşmaya 76 sahaf katılıyor. İstanbul ve Türkiye’nin değişik illerinden gelen sahaflar kitaptan efemeraya,  plaktan kartpostala, afişten dergiye onbinlerce eseri meraklalılarıyla buluşturuyor. Festival 25 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında düzenleniyor. 

11. Beyoğlu Sahaf Festivali açılış töreni Taksim Meydanı’nda kurulan etkinlik alanında yapıldı. Festivalin açılış töreninde Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kitap okumanın önemine dikkat çekmek için farklı bir etkinliği gerçekleştirdi. Demircan, öğrencilerle birlikte kitap okudu. Yerli yabancı binlerce vatandaşı Beyoğlu’nda sahaflarla buluşturtan festivalin açılışı kitap okumanın önemine dikkat çekmek için bu yıl “kitabını al gel” temasıyla gerçekleştirildi. Kitaplarını ellerine alarak Taksim Meydanı’nı dolduran öğrenciler hep birlikte kitap okudu. Öğrencilere öğretmenleri de eşlik etti.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, çocuklarla kitap okudu

11 YILDIR KEYİFLE 

Festivalin açılışını gerçekleştiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Beyoğlu Sahaf Festivalinin içinde binlerce yıllık tarihimize ait kitapları bulmak mümkün. Dolayısıyla bu işi 11 yıldır keyifle yapıyoruz. Hedefimiz gençlerimizi kitapla buluşturmak. Bu yıl da açılışımızı okumanın önemine dikkat çekmek için ‘Kitabını Al Gel’ temasıyla gerçekleştirdik. Sahaflarımızla ilgili de söylenecek çok söz var. Sahaflar bir kütüphane müdürü gibidirler. Onlar ellerindeki yüzlerce eserin ne olduğunu, hangi konuyu içerdiğini çok iyi biliyorlar. Sahaflar geçmişte yaşamış insanların söylediklerini ve yazdıklarını geleceğe aktaran kültür insanlarıdır. Onların varlıklarından dolayı çok mutluyuz, iyi ki varlar.” dedi.

ASIRLIK KİTAPLAR 

Vatandaşların merakla beklediği Beyoğlu Sahaf Festivali’ne İstanbul ve Türkiye’nin değişik illerinden 76 sahaf katıldı. On binlerce asırlık kitabın yanı sıra, tarihe tanıklık etmiş dergileri de tutkunlarıyla buluşturan festival 2 Ekim’e kadar her gün 10.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Onlarca sahafla on binlerce kitabı okuyucularla buluşturan festival kapsamında gerçekleştirilecek söyleşilerle de kitapseverler keyifli dakikalar geçirecek.

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz