Boğaz’ın ortasında plak mezatı

Plak severler İstanbul Boğazı’nda düzenlenecek olan mezatta bir araya gelecek. Teos Antik tarafından düzenlenecek olan plak mezatı Türkiye’de ilk kez bir teknede yapılacak.

27 Ekim 2017 Cuma, 14:08

Boğaz’ın ortasında plak mezatı düzenlenecek. Renkli müzayedeleri ile bilinen Teos Antik, Türkiye’de ilke imza atıyor. 1970 ve 80’li yıllara ait plaklar İstanbul Boğazı’ndaki bir teknede düzenlecek mezatla yeni sahiplerine ulaşacak. Mezat 28 Ekim cumartesi günü saat 15.00’de yapılacak. Plak tutkunları keyifli bir gün yaşayarak müzayedeye katılacak. Tekne Balat’tan hareket edecek.  Teknede gerçekleşecek mezat, renkli görüntülere ev sahipliği yapacak. Fiyatları 100 TL ile 7 bin TL arasında değişen plaklar, mezatta alıcıları ile buluşacak.

İstanbul’un kültür mozaiği olan Balat’ta bulunan ve her ay birbirinden renkli müzayedeler düzenleyen Teos Antik, Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Balat’ın renkli antikacısı, 28 Ekim Cumartesi günü, sanatseverlerin katılımıyla İstanbul Boğazı’nda bir teknede plak mezatı gerçekleştirecek.

1970’ler ve 80’lerin yabancı müziklerinden, Türk müzisyenlere ait az bulunur kayıtlara kadar birçok plağın yer alacağı müzayedede, pikaptan yükselen nostaljik tınılar İstanbul Boğazı’nda yankılanacak.

Ağırlıklı olarak 1970’ler ve 80’lerin yabancı müzisyenlerin yanı sıra Türk müzisyenlere ait az bulunur kayıtlar, eski taş plaklar ile Ajda Pekkan, Tanju Okan, Berkant, Zeki Müren, Safiye Ayla, Cem Karaca gibi isimlere dair tınılar boğazda yankılanacak.

PALK İKİNCİ BAHARINI YAŞIYOR

Teos Antik’in kurucusu iş adamı Mehmet Teoman Ünligil, plağa ilginin yeniden arttığını vurguladı. Ünligil “Yaşanan teknolojik gelişmelere rağmen kasete, CD’ye ve dijital müzik platformlarına karşın, plaklar her dönemin yıldızı. 1980’li yılların sonunda yerini kasetlere, sonrasında ise CD ve dijital platformlara bırakan plaklar, hiçbir zaman tamamen yok olmadı. Bu durumun en önemli sebebi de tınılarının derinliği ve ses kalitesi. Plaklar, analog olarak kaydedilen sesi, birebir verir. CD’de o netlikte bir ses duyamazsınız. Plakta çalan eserleri dinleyenler, adeta geçmişte bir keşife çıkıyor. Plak mezatlarına gençler de büyük ilgi gösteriyor. Bu çok güzel bir şey.  Plak günümüzde ikinci baharını yaşıyor” dedi.

TEOS ANTİK HAKKINDA

Mali müşavir Mehmet Teoman Ünligil tarafından kurulan Teos Antik, 2012 yılında Edirne’nin eski kapalı çarşılarından olan Bedesten’de kapılarını antika severlere açtı. Tarihi Bedesten Çarşı’daki üç dükkânda, yaklaşık 3 sene boyunca Edirne Valisi ve bürokratların katılımıyla çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri düzenlendi.

Edirne’deki ilk antika müzayedesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile 2015-2016 yıllarında, Teos Antik’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Osmanlı’ya 88 yıl başkentlik yapan Edirne’de gerçekleşen müzayedeye, çevre illerden de antika severler katılım gösterdi. Edirne’de birçok ilke imza atarak, Balat ve Çukurcuma arasında köprü oluşturmayı hedefleyen Teos Antik, İstanbul’un kültür mozaiği Balat’a yeni bir mozaik ekleyerek, 2016 yılında İstanbul’a taşındı.

600 yıllık gaz lambasıyla yola çıkarak, sanat meraklılarına gerçek antika kültürünü ve bilincini aşılamayı amaçlayan Teos Antik’te, 18 ve 19’uncu yüzyıl Avrupa’sının, Osmanlı’nın ve Sovyet Rusya’nın izlerini taşıyan eserleri barındıran büyük çaplı mezatlar düzenlenmektedir. Obje mezatlarının yanı sıra, Balat’ın renklerine müzik de katmaya başlayan Teos Antik, her ay plak mezatları gerçekleştirmektedir. Vefa duygusundan hareketle kurulan Teos Antik’te, eğitmenler eşliğinde, hafta sonları kavanoz boyama, takı tasarımı, deri dokuma alanlarında workshoplar da düzenlenmektedir.

Editör: Pelin Çite

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz