Füreya buluşmalarında Ayşe Kulin

Seramik sanatının öncü ismi Füreya’nın en kapsamlı retrospektif sergisi geçtiğimiz hafta açıldı. Sergi kapsamında “Füreya Buluşmaları” başlığıyla buluşmalar düzenleniyor. Buluşmaların ilk konuğu ünlü yazar Ayşe Kulin oldu.

27 Kasım 2017 Pazartesi, 19:26

Füreya buluşmalarında Ayşe Kulin ilk konuk olarak sanatseverlerle buluştu. Kale Grubu tarafından düzenlenen “Füreya Buluşmaları” nda yazar Ayşe Kulin, söyleşi yaptı ve Füreya isimli kitabını imzaladı. 

Seramik sanatının önde gelen ismi Füreya Koral’ın en kapsamlı retrospektif sergisi geçtiğimiz hafta kapılarını açtı. Kale Gurubu tarafından hayata geçirilen sergi kapsamında düzenlenen ‘Füreya Buluşmaları’ düzenlendi. Buluşmanın ilki 25 Kasım’da gerçekleşti. Buluşmanın ilk konuğu olan ünlü yazar Ayşe Kulin günün sonunda Füreya’nın hayat hikayesini anlattığı Füreya isimli kitabını da imzaladı.

Seramik üretimiyle Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan Kale Grubu, Füreya Koral’ın sanatının aktarıldığı en kapsamlı retrospektif sergisini 18 Kasım’da sanatseverlerle buluşturdu. Sergi kapsamında düzenlenmesi planlanan ‘Füreya Buluşmaları’ ise bu haftasonu yapılan etkinlikle başladı.

Füreya Buluşmaları etkinliğinin ilk konuğu “Füreya” adlı eseriyle de tanınan ünlü yazan Ayşe Kulin oldu. Ayşe Kulin, Füreya’yla ilgili anılarını katılımcılara aktarırken aynı zamanda Füreya’nın kendi yazarlık kariyerini de nasıl etkilediğini anlattı.

Ayşe Kulin’in “Füreya” adlı eseri Kale Grubu tarafından yeniden bastırıldı. Füreya kitabından bazı bölümleri okuyarak sohbetini sürdürdü. Sohbet sonunda da kitabını imzaladı. Sergi mağazasında satılan diğer ürünler gibi Füreya kitabının satışından da elde edilecek olan gelir, Kaleseramik Vakfı (KSV) bünyesinde oluşturulan Füreya Burs Fonu’na aktarılıyor. Bu fon ile sanat eğitimi alan genç kızların eğitimine destek olunacağı bildirildi.

Füreya Buluşmaları ile ilgili olarak Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay şunları söyledi: “Sanat ile hayata tutunan Füreya için, ‘sanat hayatın içinde yaşamalı’ diyen Füreya’ya yaraşır bir şekilde, tam da yaşamın merkezinde bir sergi hazırladık. Serginin açık kalacağı iki ay boyunca öğrenci ve okul ziyaretleri, buluşmalar gibi etkinliklerden dolayı, burası yaşayan bir mekan olacak. Sergi boyunca, farklı disiplinlerden kişilerin farklı yönleriyle Füreya’yı anlatacağı Füreya Buluşmaları’nda; ilham verici ve zihin açıcı sohbetler gerçekleşecek” 

Sergi boyunca devam edecek olan ve farklı alanlarda uzman konuşmacıların konuk olacağı buluşmaların ikinci konuğu ise Özlem Güsar. 06 Aralık Çarşamba günü düzenlenecek ‘Füreya ve Mücevher’ etkinliğinin konuğu olacak olan Güsar, konuklar ve küratörlerle birlikte sergiyi gezerken, Füreya’nın izinde mücevherleri ele alarak, deneyimlerini paylaşacak. Füreya Buluşmaları; Füreya ve Mimari, Füreya ve Renkler, Füreya ve Desenler gibi konu başlıkları altında, farklı alanlarda uzman konuşmacılarla devam edecek.

Editör: Pelin Çite

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz