İstanbul Kitap Fuarı izdihamla tamamlandı

13 Kasım 2017 Pazartesi, 22:25

İstanbul Kitap Fuarı izdihamla kapandı. Kitap okumuyoruz, sloganına karşılık 36.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda ziyaretçi  izdihamı yaşandı. Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuar özellikle son dört gün süresince ziyaretçi akınına uğradı. 4-12 Kasım 2017 tarihleri arasında kitap severleri, yayın evlerini ve yazarları bir araya getiren fuar, bu yıl izdiham haberleri ile medyada yer aldı. 

Interpress’in yapmış olduğu incelemeye göre, 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuara bu yıl da büyük ilgi gösterildiği belirlendi. 

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve TÜYAP tarafından düzenlenen ARTİST 2017 / 27. İstanbul Sanat Fuarı, 12 Kasım 2017 Pazar akşamı saat 19.00’da rekor sayıda kitapsever ve sanatseverin ziyaretiyle sona erdi. Her iki fuarın girişleri aynı olduğu için toplam ziyaretçi sayısı açıklaması yapıldı. Bu açıklamaya göre de ziyaretçi sayısında geçtiğimiz yıla oranla %20’ye yakın artış oldu. Toplam ziyaretçi sayısı 742 bin 445 olarak açıklandı. 

Dokuz gün süren fuarda söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte toplam 300 etkinlik gerçekleştirildi. Fuarın açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla yapılmıştı. 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yıl yurt dışından 18 uluslararası yazar ve konuğu ağırladı. Fuarın bu yılki onur konuğu ülkesi Kore oldu. ‘İpek Yolu’nun iki Ucu: Türkiye ve Kore’ temasıyla fuarda birçok etkinlik düzlenirken İstanbul Kitap Fuarı’nda kitapları Korece’den Türkçe’ye çevrilmiş ve çevrilmek üzere olan yazarlar okurlarıyla buluştu.Ayrıca Onur Konuğu Kore etkinlikleri kapsamında 4-7 Kasım tarihlerinde Kore ve Türkiye yayıncılarının katılımıyla Edebiyat, Çeviri, Telif Alışverişi, Çocuk ve Gençlik Yayıncılığı ve Karikatür Yayıncılığı üzerine yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi.

Avrupa’nın en büyük kitap fuarlarından biri olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ‘İyi ki Varsın Edebiyat’ ana temasıyla düzenlendi. Fuarın onur yazarı ise Ayla Kutlu idi. 

Fuar alanına gidişte hafta içi bile trafik sıkışıklığı yaşandı. Hafta sonu ise tamamen kilitlenen trafiği açmak için trafik polisleri yoğun mesai harcadı. Bununla birlikte metrobüsle fuara gelenler, üst geçitten geçerken zor anlar yaşadılar. Yoğun izdihamın yaşandığı üst geçit yeterli olmayınca polis E-5 üzerinde trafiği kesti. Yayaların yoldan karşıya geçmelerine izin verdi. 

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile ilgili medyaya Kasım ayı başından itibaren 4 bine yakın haber yansırken fuara bu yıl katılan bir çok başarılı yazarın yanı sıra Cem Yılmaz, Sıla Gençoğlu, Pınar Aylin ve Ebru Destan gibi magazin dünyanın tanınmış simalarının çıkarmış olduğu kitaplarda yoğun ilgi gördü. 12 Kasım’da sona eren fuara katılan okuyucular sevdikleri isimlerin satın aldıkları kitaplarını bizzat kendilerine imzalatma fırsatını da yakalamış oldular.

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz