Kuruyemişin ansiklopedisi olmaz demeyin

Türkiye’nin ilk ‘Kuruyemiş Ansiklopedisi’ Overteam Yayınları tarafından hazırlandı. Tadım’ın desteğiyle hazırlanan ‘Kuruyemiş Ansiklopedisi’ raflardaki yerini aldı.

27 Temmuz 2017 Perşembe, 17:00

Kuruyemişi kim sevmez ki? Tarihin en eski zamanlarından günümüze beslenmenin vazgeçilmez gıdaları arasında yer alan kuruyemiş, birçok kişinin de geçim kaynağı oldu. Hemen hemen her gün yediğimiz kuruyemişler birbirinden farklı tatlarıyla damaklarımızı bayram ettiriyor. Bu kadar eski tarihlere dayanan ve her gün tattığımız kuruyemişlerin artık bir ansiklopedisi var. Overteam Yayınları, Türkiye’nin ilk ‘Kuruyemiş Ansiklopedisi’ni hazırladı. Tadım Kuruyemiş’in desteğiyle hazırlanan ansiklopedi, raflardaki yerini aldı.

Türkiye’de kuruyemiş konusunda kapsamlı olarak yapılan ilk çalışma olan ‘Kuruyemiş Ansiklopedisi’, akademisyen, uzman ve araştırmacılardan oluşan 33 kişilik yazar kadrosunun titiz çalışması sonucunda hazırlandı.

‘Kuruyemiş Ansiklopedisi’nde 400 yıl öncesinden günümüze ulaşan kuruyemişli çorbalar, yemekler, kuruyemişle ilgili şarkılar, Türk edebiyatından örnekler, deyimler, atasözleri, yöresel bilmeceler, çocuk oyunları, tarihi kavramlar, renk adları gibi kuruyemişin başrolde olduğu, tarihi çizimler ve fotoğraflarla desteklenen 550 madde yer alıyor.

Dünden bugüne kuruyemiş

Ansiklopedi, kuruyemişin dünya tarihindeki ve toplumsal yaşamdaki yerini ve önemini dil, tarih, sosyoloji ve folklor gibi birçok alanda yapılan incelemeler ile okuyucusuna aktarıyor. Müzikten gastronomiye, öykülerden atasözlerine, yerel kültürlerden edebiyata kadar birçok alanı mercek altına alarak, geçmişten günümüze kuruyemişin kıymetini göz önüne seren Kuruyemiş Ansiklopedisi, 21 Temmuz’dan itibaren raflarda yerini aldı.

Renkli bir geceyle tanıtıldı

Kuruyemiş Ansiklopedisi’nin tanıtımı ise düzenlenen renkli bir etkinlik ile yapıldı. Çalışmaya katkı sağlayan akademisyen, uzman ve araştırmacıların da katıldığı gecede usta sanatçı Ali Poyrazoğlu keyifli bir sunum yaptı. Bulmacalardan şarkılara birçok alandan örnekler vererek kuruyemişin geçmişine dikkat çeken Ali Poyrazoğlu, kuruyemişin aile kavramı ile bağlantısını anlattığı anıları ile de davetlilere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Editör: Kenan Kaldan

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz