Mona Lisa çıplak

Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü tablosu Mona Lisa’nın kara kalem çıplak resmi ortaya çıktı. Resim aslında 150 yıldır sergileniyordu. Ancak eserin Vinci tarafından çizildiği düşünülmüyordu.

30 Eylül 2017 Cumartesi, 16:50

Mona Lisa çıplak olarak resmedilmiş. Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosunun taslak olarak önce çıplak resmedildiği ortaya çıktı. 150 yıldır sergilenen Monna Vona adlı kara kalem çıplak ‘kadın’ resmi aslında Mona Lisa imiş. Monna Vona, Leonardo Da Vinci’nin stüdyosunda çizilmiş.

Çıplak kadının Moni Lisa olduğunu söyleyen ise Fransız küratör Mathieu Deldicque. Küratör, 150 yıldır sergilenmekte olan kara kalem resmin, Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa resminin taslağı olduğunu açıkladı. Mathieu Deldicque açıklamasını şu ifadeyle yaptı: “Resimde yüzün ve ellerin çizimindeki kalite kesinlikle eşsiz. Eller ve vücutlar neredeyse aynı. Portrelerin boyutları neredeyse denk…”

Bugüne dek Monna Vanna olarak bilinen resmin Leonardo da Vinci’nin stüdyosunda çizildiği biliniyordu. Ancak resmin bizzat Vinci tarafından çizildiği düşünülmemişti. Fakat uzmanlar, artık bu resmi da Vinci’nin, Mona Lisa’nın taslağı olarak yaptığı görüşünde. Küratör Mathieu Deldicque, “Resimde yüzün ve ellerin çizimindeki kalite kesinlikle eşsiz. Eller ve vücutlar neredeyse aynı. Portrelerin boyutları neredeyse denk…” diye konuştu.

Uzmanlar, İtalyan ressamın ünlü eserini çizmeden önce Mona Lisa’yı birçok kez farklı biçimlerde resmettiğini söylüyor. Bu çıplak tablonunu da onlardan biri olduğu belirtiliyor. Da Vinci’nin, Mona Lisa’nın 6 farklı resmini daha çizdiği iddia ediliyor.

Editör: Pelin Çite

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz