Murakami Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’nden çekildi

2018 yılında Nobel Edebiyat Ödülleri verilmeyecek. Buna karşılık düzenlenen Alternatif Nobel Edebiyat Ödülleri’ndeki adaylar arasında olan Haruki Murakami, adaylıktan çekildiğini duyurdu.

22 Eylül 2018 Cumartesi, 10:53

Murakami Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’nden çekildi. Japon edebiyatının dünya temsilcilerinden oan Haruki Murakami, aday gösterildiği “Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü”nden çekildiğini duyurdu. 

Murakami, İsveç Kraliyet Bilim Akademisi’nin düzenlediği Nobel Edebiyat Ödülü’ne tam 7 kez aday olan oldu. Ancak ödülle henüz buluşamadı. 

Akademi’de yaşanan cinsel taciz skandalları nedeniyle 2018 yılının Nobel Edebiyat Ödülü’nün verilmeyeceği daha önce duyurulmuştu. Buna karşılık ise The New Academy (Yeni Akademi) adlı oluşumun seçerek, halkın oylamasına sunduğu edebiyatçılar arasında Murakami de bulunuyordu. 

Yani Murakami’nin adaylıktan çekildiği Nobel, o bildiğimiz yıllardan beri peşinden koşulan Nobel değil. Adı üzerinde ‘alternatif’. Bu konuyla ilgi biraz daha detaylı yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Japon ve dünya edebiyatının önemli ismi Haruki Murakami aday gösterildiği Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’nden çekildiğini duyurdu. Murakami yaptığı açıklamada, şu sıralar yazmaya devam ettiği kitabına yoğunlaşmak istediğinden ve medyada gözükmek istememesi sebebiyle adaylıktan çekildiğini söyledi.

Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü için diğer adaylar ise şu isimler: Neil Gaiman, Maryse Condé ve Kim Thúy.

Editör: Serdar Tunatürk

Yorum

  1. Pingback: Murakami Nobel ile bu yıl buluşabilecek mi? - 7 / 24 KÜLTÜR SANAT

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz