Naşit Bey’in hayatı sahneleniyor

03 Ocak 2017 Salı, 22:26

Naşit Bey’in hayatı sahneleniyor. “Komik-i Şehir Naşit Bey” adlı oyunun ilk gösterimi Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde yapılacak. 

Oyunu Gökhan Erarslan yazdı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarından yapılan açıklamaya göre, Ali Yaylı’nın yönettiği oyunun ilk gösterimi, yarın Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde yapılacak. Eser, tuluat tiyatrosunun öncülerinden, ”Komik-i Şehir” ustalığına erişen Naşit Bey’in biyografisini ele alıyor. Oyun, 4-7 Ocak ve 11-14 Ocak arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilecek.

TİYATRODA 100 YILI AŞAN YOLCULUK 

Oyunda rol alan Naşit Özcan, dedesi Naşit Bey’den kendisine kalan 100 yılı aşkın bir tiyatro yolculuğu olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Bir tiyatro sanatçısı olarak ‘Naşit’ adını yürütebilmek benim için çok zorlu bir görev. Dedemden sonra babam Selim Naşit ve halam Adile Naşit olunca, tiyatrodan başka bir hayat şekli hiç canlanmadı gözümde. Tiyatroda doğmuş bir çocuk olarak sokaklarda, parklarda değil, sahnede oynadım, bütün arkadaşlarımla saklambacı, sekseği. Zamanında dedeme ‘hokkabaz’ demişler. Bu söylem onun için büyük hakaretti. Halbuki dedem çok önemli bir tuluatçıydı. Tuluat çok ince bir zekaya dayalı bir sanattır. Bana da hakaret olarak tuluatçı demişlerdi ve ben sadece onlara bakıp güldüm. Benim için en büyük iltifattı. Ölümsüzsün Naşit Özcan.”

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz