Poyraz Karayel’in edebiyat sevdası

Kitaplar ve edebiyata dair yoğun izlerin aktarıldığı dizi Poyraz Karayel’de bu haftaki özel bir sahne izleyici tarafından çok sevildi. Poyraz Karayel, okuduğu yazarları ve onlara olan sevdasını anlattı.

06 Ocak 2017 Cuma, 00:14

Kanal D’nin sevilen dizisinde Poyraz Karayel’in edebiyat sevdası bu haftaki bölüme damga vurdu. Dizinin ana hatlarında Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar adlı romanının izleri var. Ancak dizi bununla da yetinmiyor. Kitaplar, şiirler sık sık ön plana çıkıyor. Kimi zaman Cemal Süreya’dan bir şiir karşımıza çıkıyor. Kimi zaman Oğuz Atay’ın romanından bir pasaj okunuyor.

Dizinin genelinde bir polisin (Poyraz Karayel) çevresinde dönen olaylar, ‘kabadayı’ ‘mafya’ arasındaki çizgilerde yaşayanlarla olan ilişkiler yer alıyor. Silahlar patlıyor, kan akıyor. Ancak tüm bu kargaşanın, kavganın ve yasa dışılığa örnek verilebilecek olayların yanıbaşında hep edebiyat ve kitaplar duruyor. Poyraz Karayel’in evindeki küçük kitaplığı dikkat çekiyor. Sevgilisiyle buluştuğunda ona kitap okuyor. Kendince dillendirdiği şiirleri aşkla sevgilisine fısıldıyor. Hayata tutunmaya çalışan bir polis Poyraz Karayel. Oğuz Atay sevdalısı. Ancak onun edebiyat sevdasının Oğuz Atay’la sınırlı olmadığını izleyici görüyor. Sevgilisini tarif ederken bile yazarlardan, şairlerden tanımlamalar yapmayı tercih ediyor. 

Poyraz Karayel’de edebiyat sahnelerine dair daha önce sitemizde değerlendirmelerde bulunmuştuk. O yazıyı ayrıca aşağıdaki linkten okuyabilir, videosunu izleyebilirsiniz. 

Dizi yapımcıları ve senaristleri ne yapıp edip dizide Poyraz Karayel’in edebiyatla olan ilişkisini öne çıkarıyorlar. Dizinin 74. bölümünde dikkat çeken bir sahne vardı. Poyraz Karayel, amirlerine istifasını sunacak ve ayrılacaktır. Ancak masada oturan iki amirinden biri “Senin memleket sevgin bu mu?” diye istifa etmesinin zayıflık olduğuna dair bir ithamda bulunur. İşte bu itham dolu soruya Poyraz Karayel öyle bir cevap verir ki… İzleyenlerin bu hafta en sevdiği bölümlerden biri de işte bu diyalog oldu. 

Vatan sevgisi sorgulanan Poyraz Karayel, amiri Mümtaz’a, kitap okuyup okumadığını, bildiği yazarları sorar. Gelen cevap “Zamanım olmadı okumak için” olur. O sahneyi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Bu diyalog içinde Poyraz Karayel’in Cemil Meriç’e olan hayranlığının sebebini de öğreniyoruz. Meth ederek okuduğu yazarlara baktığımızda ise ideolojik açıdan baksak bile her yönden yazar var. Necip Fazıl’ı da Nazım Hikmet’i de ayrı yerlere koymuyor Poyraz Karayel… 

Poyraz Karayel’in dikkat çeken o sahnesini videodan izleyebilirsiniz.

Yorum

  1. Pingback: Poyraz Karayel'de edebiyat ve kitap tutkusu - 7 / 24 KÜLTÜR SANAT

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz