15 Ağustos 2015 Cumartesi, 20:33
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler yavuz@yavuzrencberler.com Tüm Yazılar

Selçuk Aydemir’in Mahalleden Arkadaşlar Anlatısı

90’lı yılların sonuna ait yazarın çocukluk hatırası gibi dursa da romana yaklaşmaya çalışan bir eser Mahalleden Arkadaşlar. Zaten kitabın giriş sayfasında “ANLATI” ifadesi yer alıyor. Yani ne yayın evi ne de yazarı kitabın roman olduğunu iddia ediyor.

Ben keyifle okudum.  Hele şu yaz günlerinde kimi yerlerinde sesli kahkahalarla güldüm. Kendi çocukluğumun izlerini yakaladım, eski günlere gittim.

Selçuk Aydemir,  genç yazarlarımızdan. Televizyonlardaki çok izlenen İşler Güçler, Kardeş Payı gibi dizilerin ve sinemadaki Çalgı Çengi, Düğün Dernek filmlerinin senarist ve yönetmeni Selçuk Aydemir.

Bu kısa ön bilgiden sonra bu kitabı okuma nedenimi ifade edeyim. Benim de severek izlediğim bu film ve dizilerin referansı ile birlikte Selçuk Aydemir’in Küçükçekmeceli oluşu asıl sebep bu… Bu kitabı çocukluğu gençliği Küçükçekmece’de geçen bir yazarın kitabını okumak istedim. Kim bilir belki de benim çocukluğumun, gençlik yıllarımın geçtiği Küçükçekmece’sinin izlerini aradım okurken.

Ferhan Şensoy’u idol olarak seçmiş bir yazar Selçuk Aydemir. Gazetelerdeki röportajlarında da uzun uzun bu hayranlığını anlatıyor. Kitabın girişinde ona ithafen şu cümleler yer alıyor: “Ferhan Abi, bu kitap senin üvey kitabın. İngilizce bilerek, I love you”

Gelelim kitabın içindekilere;

222 sayfalık bir kitap. Burada üç adet 2 rakamının bir “totemi” var mı? Yoksa birilerine mesaj mı veriyor, sorularımın saçmalığını mazur görün. Çünkü romanı okurken siz de çocuklaşıyorsunuz. Çünkü romanın başkahramanı Selçuk (yazarın kendisi) henüz 9 yaşlarında bir çocuk.

Yazarın çocukluk anıları olsa hayli keyifli ve sürükleyiciydi.  Küçükçekmece’yi bildiğim için mekanlara hızla girdim. Ancak bilmeyenler, takılmayın. Siz kendi bildiğiniz bir köyü kasabayı mahalleyi koyun oraya, oturur. Sıkıntı çekmezsiniz.

Zaten bu kitabın roman olamamasının sebeplerinden biri de bu. Mekan her yer olabilir. Mekan ve yer detayları yok. 90’lı yılların hayatlarına yolculuk var kitapta.

Mahalledeki masum çocuk çetelerinin olduğu o yıllarda 9 yaşındaki Selçuk, Küçükçekmece’de efsane olan bir çeteye girmek ister. Ama kabul edilmez. Kendi çetesini kurmak için harekete geçen Selçuk, iki arkadaşı ile bu yola girer.

Zamanla iki çetenin yolları kesişir. Rekabetin şartları da ağırdır. “Okumuş çocukların çetesidir” Selçuk’unki. Diğeri ise “ayak takımı” gibidir.

İki çetenin rekabeti kavgaya ve derin bir hesaplaşmaya kadar ulaşır. Bu macera akıcı bir dille, benzetmelerle anlatılıyor.

Sinema filmi gibi adeta… Hani filmi çekilse izlenir cinsinden. Selçuk Aydemir,  anlatısını bölümlere ayırırken, sahne sahne işlemiş adeta. Bu anlatıyı film ya da dizi olarak izlersek şaşırmayacağım.

Kitabı alın okuyun, keyfini çıkarın derim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz