Tenten çizimlerine rekor fiyat

Dünyaca ünlü Tenten’in Maceraları müzayedelerde rekor fiyatla alıcı buluyor. Tenten karakterli orijinal çizimler için milyonlarca dolarlık alımlar yapılıyor.

20 Kasım 2017 Pazartesi, 13:39

Tenten çizimlerine rekor fiyat biçilerek müzayedede satıldı. Dünyaca ünlü çizgi kahraman Tenten’in orijinal çizimleri Paris’teki müzayedede 500 bin Dolar’a alıcı buldu. Müzayedede en pahalı kare ise Tenten’in Kral Ottokar’ın Hayaleti başlıklı 1939 tarihli macerasının orijinal çini mürekkep çizimi oldu. 

Tenten’in Maceraları çizgi romanının yaratıcısı, Herge adıyla tanınan Belçikalı çizer Georges Prosper Remi’ye ait orijinal Tenten çizimi, Fransa’nın başkenti Paris’teki müzayedede 500 bin dolara satıldı. BBC’nin haberine göre, Tenten’in Kral Ottokar’ın Hayaleti başlıklı 1939 tarihli macerasının orijinal çini mürekkep çizimlerinden biri olan kare, Herge’ye ait kitap ve çizimlerin satıldığı müzayedenin en fazla değer biçilen parçası oldu.

Karede genç gazeteci Tenten ve köpeği Boncuk, bir muhafızın koruduğu saray koridorunda kraliyet mabeyincisinin ardında yürürken görülüyor. Esrarengiz Yıldız macerasından orijinal bir çizim de aynı müzayedede 350 bin dolara alıcı buldu fakat Hedef Ay adlı maceranın NASA astronotları tarafından imzalanmış bir kopyasına talip çıkmadı. İlki 1929 yılında yayınlanan Tenten’in Maceraları , bugüne kadar 90 dile çevrildi ve 200 milyondan fazla satış yaptı. Tenten, bugün dünyanın en çok tanınan çizgi roman karakterlerinden biri. Tenten’in Ay Kaşifleri macerasından orijinal bir çizim geçen yıl yine Paris’teki müzayedede 1 milyon 640 bin dolara satılarak rekor kırmıştı. Aynı yıl Mavi Nilüfer macerasından orijinal bir çizim Hong Kong’da 1 milyon 200 bin dolara alıcı bulmuştu.

Editör: Pelin Çite

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz