Yaşar Kemal Müzesi yapılacak mı?

Edebiyatımızın mihenk taşlarından Yaşar Kemal’in evi müze yapılacak mı? Bu soruyu TBMM çatısı altında bir milletvekili gündeme taşıdı.

16 Aralık 2016 Cuma, 19:15

Basınköy’de yaşadığı evi Yaşar Kemal Müzesi yapılacak mı? Bu soru TBMM çatısı altında tartışıldı. Yaşar Kemal’in evinin müzeye çevirilmesine dair görüşlerin sahibi Bursa CHP Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu. 

Kayışoğlu, edebiyatımızın mihenk taşlarından olan Yaşar Kemal’in evinin müze yapılması için öneride bulundu. Müze yapılacak ev için ise ailesinden haber beklemeye gerek olmadığını dile getirerek, “Kültür Bakanlığı Yaşar Kemal Müzesi için hemen harekete geçmeli” dedi.

CHP’li Kayışoğlu’nun ünlü yazar Yaşar Kemal’in Basınköy’deki evinin müze yapılıp yapılmayacağı sorusuna yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Yaşar Kemal’in ailesinin istemesi halinde evinin müze yapılmasının önünde bir engel bulunmadığını belirtti.

Sadece Türkiye’ye değil, dünyaya mal olmuş bir yazarın eserlerinin geleceğe aktarılmasında bir sorun olmayacağını ancak bütün yönleriyle yaşaması için evinin müze yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Kayışoğlu, “Kültür ve kongre turizminin dünyadaki önemli merkezlerinden birisi olan İstanbul’da Yaşar Kemal Müzesi’nin oluşturulması önemli olacaktır. Bu nedenle zaman kaybedilmemeli, Kültür Bakanlığı aileden haber beklemeden kendisi harekete geçip, gerekli çalışmaları yapmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yaşar Kemal’in evinin bulunduğu Basınköy’den görülen manzara. Sağ tarafta Küçükçekmece Gölü. Solda Marmara… Ortadaki kanallar ise göl ile denizi birbirine birleştiriyor.

Yaşar Kemal’in Basınköy’deki evi edebiyat hayatımızda önemli bir yere sahip. Yaşar Kemal, yaşadığı bu çevrede Kuşlar da Gitti gibi önemli eserlerini yazdı. Bölge Küçükçekmece Gölü’nün hemen yakınında. Florya’nın ormanlık alanı, Menekşe denizi Yaşar Kemal’in sık sık yürüdüğü yerlerdi. 

Basınköy, adı üstünde gazeteciler için yapılan evlerin bulunduğu küçük bir mahalle gibiydi ilk kurulduğunda. Yaşar Kemal de gazeteciydi. Burada yaşıyordu. İstanbul’un dışı sayılan bir bölgeydi 70’li yıllarda Basınköy. Manzarası ve havası ile yaşanmaya değer bir bölge olarak öne çıkan Basınköy’de Yaşar Kemal keyifle yaşadı ve yazdı. Şimdi yaşadığı o evin müze yapılması gündemde. 

Editör: Pelin Çite

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz