Yonca Saraçoğlu kadını heykel ve desenlerle anlattı

Kadının gelişimi sanatçı Yonca Saraçoğlu’nen sergisinde farklı bir dille aktarılıyor. Sergi kadına dair geçmişten bugüne varolma gerçekliğini gözler önüne seriyor.

04 Nisan 2018 Çarşamba, 01:05

Yonca Saraçoğlu kadını heykel ve desenlerle anlattı. Sanatçı, “Gaia’nın Güncesi” başlıklı heykel ve desen sergisiyle sanat severlerle buluşacak. Sergi 4 Nisan 2018 Çarşamba günü Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire KSM, Tek Kubbe Salonu’nda açılacak. Saat 18.00’de yapılacak açılışla birlikte sanatseverler sergiyi 30 Nisan 2018 tarihine dek gezebilecek.

Serginin küratörlüğünü Erkan Doğanay yapıyor. Sergide yeryüzünün insan, hayvan, bitki gibi tüm canlarının güncesi aktarılıyor. Savaşlar, büyük göçler, aşırı çoğalma, sınırsız tüketim ve kirletme gibi sıradan (!) insani etkinliklerle hasta edilen Yeryüzü, yani canlı bir varlık olan, evrendeki tek dayanağımız, tüm canlıların birlikte oluştuğu ‘Gaia’, dişi prensip olarak kadınlığın inkar edilen gücünün metaforuna dönüşüyor.

Sanatçı asıl meselesini, “bu gücü ‘Can’la hayat bulan, ‘Gönül’le tinselleşen beden imgesi üzerinden, kadının yeryüzüyle olan ve kendi yaşam döngüsündeki serüvenini irdelemek, efsanevi tarih perspektifinden mitler ve arketipler aracılığıyla sorgulamak” olarak belirliyor.

Yeni üretimlerle önceki çalışmaların bir arada yer aldığı sergide, kolektif bilinçaltından yürüyen tema ve semboller, sanatçının kendi öznelliğinden doğan işlere sızarak büyük anlatının ve ‘Arkaik Panteon’un tamamlanmasına yardımcı oluyorlar.

Seçkideki işlerin ortaklaştığı temalar; potansiyel / koza / ölüm / yeniden doğuş ve dönüşüm, eşik / başlangıç ve kayıp / suçluluk / sorumluluk duygusu ile içgözlem / aydınlanma olarak sıralanabilir.

Editör: Serdar Tunatürk

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz