Batman Müzesi’nde 20 altın sikke kayboldu mu?

22.06.2021
A+
A-

Kaçakçıların elinden kurtarılan tarihi altın sikkeler bir müzeden kaybolabilir mi? Gündemdeki sorunun cevabını savcılık soruşturması ortaya çıkaracak. Batman Müzesi’nded 10 altın sikke henüz ortada yok. Yapılan resmi bir açıklama da yok!

Batman Müzesi’nde değeri 10 milyon TL’yi bulan 20 altın sikkenin kaybolduğu iddia ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişleri, Batman’a giderek tüm personelin ifadesini aldı. Başlatılan inceleme sonucunda henüz bir açıklama yapılmadı.

2017 yılında kaçakçıların elinde yakalanan 10 milyon lira değerindeki 20 altın sikkenin Batman Müzesi’nde kaybolduğu iddia edildi. Savcılığa intikal eden olayla ilgili ise yetkililer açıklama yapmadı.

Kaçakçılardan 2017’de ele geçirilen ve Batman İl Kültür Müdürlüğü Müzesi’ne teslim edilen, piyasa değeri 10 milyon lira olan 20’ye yakın Roma ve İslam dönemine ait altın sikke kaybolduğu öne sürüldü.

Bakanlık müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda olayın savcılığa intikal etmesi bekleniyor. Batman Valiliği olayla ilgili bir açıklama yapmazken, Müze Müdürü Şeyhmus Genç ise konuyla ilgili bilgi verme yetkisinin kendisinde olmadığını söyledi.
Olayın ortaya çıkması üzerine, Batman İl Kültür Müdürlüğü’ne gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişlerinin, tüm personelin tek tek ifadelerini aldığı belirtildi.

Batman Müzesi’nde, 16 parça eserin kaybolduğu iddiası üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişleri, kente gelip inceleme başlattı. Müzede müfettişlerin incelemesi sürerken, iddialara ilişkin resmi kurumlardan açıklama yapılması bekleniyor.

Müfettişler, inceleme kapsamında, müzede çalışanların ifadelerine başvurdu. Öte yandan kaybolan eserlerin 2017’de İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince kaçakçılık operasyonunda ele geçirilen tarihi eserler olduğu öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.