İçinden diş doktoru geçen filmler

Nazan Mengü
Gazeteciliğin sadece dert tasa değil hayatın keyifli yanlarını da paylaşmak olduğuna inanıyor. Gezgin ruhlu, geziyor. Gözlüyor. Sonra da gazeteciliğin verdiği ruh ve reflekse detaylarına kadar yazıyor. İletişim: mengunaz@yahoo.com.tr

Diş doktoru korkusu belki de en yaygın korku türlerinden. İçinde diş doktoru olan filmleri hatırlayalım. Siz diş doktorundan korkanlardansanız bu filmleri belki de en iyi siz anlayacaksınız…

Bir koltukta bütün kontrolünüzü bir başkasına bırakmış şekilde oturuyorsunuz. Ağzınızın bir bölümü uyuşmuş, bazen gözlerinizi tavana dikip bazen de sımsıkı kapatarak o dakikaların geçmesini bekliyorsunuz.

Başınız geriye yaslanmış, ağzınız tamamen açık… Tek kelime konuşmanız mümkün değil, yapabileceğiniz tek şey gerekirse bağırmak.. Gerekirse!

Birçok insan için şu dünyadaki en korkutucu deneyimden söz ediyorum. Yani diş doktoru koltuğu deneyiminden.

Kim bilir kaç kişi diş doktoru randevusuna değil de sanki idama gidiyormuş gibi hisseder. Muayenehanedeki o koku, gözünüzü yarı kör eden o ışık, uyuşmuş bir ağız ve o ağzın içinde bir şeyler yapan eller.

Biliyorum, bazıları için saçma belki, hele günümüzde tıp bu kadar gelişmişken. Artık insanların hiçbir sorun olmadığı halde sırf şeklini ve görünümünü beğenmediği için dişlerini değiştirdiği, gülüş tasarımları yapılan bir dönemde.

İçinden diş doktoru geçen filmler listesi.

Diş doktorundan korkanlardanım

Ama işte ben de diş doktorundan, o koltuğa oturmaktan, orada olacaklardan mantıksız bir şekilde korkanlardanım. Aslında herhangi bir acı hissetmeyeceğimi bildiğim halde hem de!

En son iki ay önce diş doktoru randevusuna gittiğimde, yıllardır korkumu bilen doktorum beni rahatlatmak için sohbet ederken aklıma geldi soruverdim: Marathon Man’i izlemiş miydiniz? “Eveeet” dedi, tuhaf bir şekilde gülerek. Sonra da ağzımı çalkalamam için bir bardak içinde antiseptik uzattı. Ne olduğunu sorduğumda da “Zehir” dedi yine gülerek!

O koltukta oturup kaderimi beklerken Marathon Man’den yola çıkarak sinema tarihinin eski ve yeni içinden “diş doktoru koltuğu geçen” filmlerimi düşündüm.

Hiç emin değilim bu filmleri izlemek diş doktoru fobisini azaltır mı yoksa en korkusuz insanı bile fobi sahibi yapar mı… Ama havanın iyice soğuduğu ve birçok insanın sokağa adım atmak bile istemediği şu günlerde akıllarda kalan “diş doktorlu”, “dişçi koltuklu” filmleri bir hatırlayalım istedim.

Ah o “dişçi” sahnesi!

Elbette ilk olarak diş doktorumla da konuştuğum Marathon Man Türkçe adıyla Vahşi Koşu‘yu ilk sıraya almak isterim. William Goldman’ın romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda John Schlesinger oturuyor.

Aslında konunun diş doktorlarıyla direkt bir ilgisi yok, elbette o filmdeki gibi bir doktor da yok zaten. Ama Laurence Olivier ve Dustin Hoffman öylesine başarılı oynamışlar ki insan bir kere bu filmi izleyince o sinema tarihine geçen sahne hiç aklından çıkmıyor.

Bu unutulmaz film, Hoffman’ın canlandırdığı Babe karakterinin, gizli servis için çalışan kardeşi eski bir Nazi tarafından öldürüldükten sonra karıştığı olayları anlatıyor. Bana kalırsa 1976 yapımı bu filmi bir yerlerden edinip izleyin. 

Belki oradaki “dişçi” sahnesini görürseniz kendi doktorunuza koşa koşa gidip o koltuğa oturabilirsiniz.

Diş doktorları da korkar

The Whole Nine Yards ya da Türkçe adıyla Komşum Bir Katil. Daha yeni, 2000 tarihli bir film.

Marathon Man’den sonra biraz yumuşak bir geçiş yani. Jonathan Lynn’in yönettiği filmin önemli rollerinde Bruce Willis, Matthew Perry, Rosanna Arquette var.

Film, bir diş doktoru ile aslında kendisi de öldürülmemek için Montreal kentindeki küçük bir kasabaya kaçan kiralık katilin kesişen hayatlarını konu alıyor. Biraz koşturmalı ve rahatlatıcı bir film.

Üstelik bir diş doktorunun da öldürülmekten korktuğunu görmek belki de haince bir ferahlık düşürebilir içinize.

Bir diş doktorunun gizli yaşamı

Biraz da diş doktorlarının iç dünyalarına ve özel hayatlarına bakalım mı?

Hem böylece onların da sıradan insanlar olduğunu ve her ne kadar birçok kişiyi korkudan titretseler de onların da hayattan darbeler yediğini görmüş oluruz.

Bu kez filmimizin adı Diş Doktorlarının Gizli Yaşamı (The Secret Lives of Dentists).

Alan Rudolph’un yönettiği film, karısının kendisini aldattığını düşünen ve bu yüzden ruh sağlığını kaybeden bir diş doktorunun öyküsünü anlatıyor. 2002 tarihli filmde Campbell Scott ve Hope Davis başrollerde.

Hayaletlerle konuşan diş doktoru

2008 yapımı Ghost Town (Hayalet Şehir) filmi sıradışı bir diş doktoru barındırıyor bünyesinde. Hayaletlerle konuşabilme yeteneği olan Bertram Pincus. Bu karakteri canlandıran Ricky Gervais’nin performansı da görülmeye değer doğrusu.

Bu kadar çekici bir diş doktorunuz olsa…

Geçip giden yıllara meydan okuyan Keanu Reeves gibi bir diş doktorunuz olsaydı yine de korkar mıydınız o koltuğa oturmaktan?

Bence bir düşünün. Thumbsucker (Başparmak) adlı filmde Reeves, metafizik eğilimleri olan bir diş doktorunu canlandırıyor. Mike Mills’in yönettiği filmin kadrosunda Tilda Swinton da var.

İçinden diş doktoru geçen filmlerden benim aklıma gelenler böyle.

Ama bu filmleri izlemenin eğer varsa dentofobi problemi olanlara bir faydası olur mu olmaz mı pek emin değilim. Yine de keyifli birkaç saat geçirmek için izlemeye değer!

Nazan Mengü   mengunaz@yahoo.com.tr

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.