23. İstanbul Tiyatro Festivali onur ödülleri

23. İstanbul Tiyatro Festivali onur ödülleri ve Gülriz Sururi & Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü sahiplerini buldu.

23. İstanbul Tiyatro Festivali onur ödülleri sahiplerini buldu. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin onur ödülleri için Ses Tiyatrosu’nda özel bir gece düzenlendi.

13 Kasım’da başlayacak 23. İstanbul Tiyatro Festivali onur ödülleri 15 Ekim Salı akşamı Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Gecede, Gülriz Sururi & Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nü alan tiyatro ekiplerinin ödülleri verildi.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı gecede yaptığı konuşmada “Dünyanın dört bir yanından saygın kültür kurumları ve topluluklarla işbirlikleri yürüten ve yerli yapımları destekleyen İstanbul Tiyatro Festivali, içinde bulunduğumuz coğrafyanın en önemli etkinlikleri arasında yer alıyor” dedi.

23. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri bu yıl yazar, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Ferhan Şensoy’a, sahne tasarımcısı Metin Deniz’e ve yönetmen Emmanuel Demarcy – Mota’ya verildi. Turnede olduğu için ödülünü almaya gelemeyen Ferhan Şensoy’un yerine ödülü törende Ses Tiyatrosu müdürü Mustafa Gültekin aldı.

Deneyimli sahne tasarımcısı Metin Deniz ödülünü Bülent Eczacıbaşı’nın elinden aldı. Mota ise ödülünü festival kapsamında sahneleyeceği oyunu ‘Ionesco Dosyası’nın bitiminde alacak.

Firuze Engin’e ödülünü Selçuk Yöntem verdi.

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü bu sene Tiyatro D22, Bam İstanbul ve Tiyatro BeReZe toplulukları arasında, bir sonraki prodüksiyonlarında kullanılmak üzere, sundukları proje bütçelerine oranlı olarak paylaştırıldı.

Tiyatro BeReZe’nin ödülünü almak üzere sahneye gelen, topluluk üyesi oyun yazarı ve oyuncu Firuze Engin, BeReZe’nin Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi çıkışlı üç tiyatrocu tarafından kurulduğunu belirterek aldıkları teşvik ödülünü fakültedeki görevlerinden ihraç edilen akademisyenlerin ismini sayarak, ‘DTCF’li barış akademisyenleri’ne ve tüm barış akademisyenlerine adadıklarını söyledi.

BAM İstanbul’un ödülünü ekibin kurucusu ve oyun yazarı Murat Mahmutyazıcıoğlu, D22’nin ödünü ise topluluğun üç kurucu üyesinden Emir Çubukçu aldı. 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşacak.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.