Ağustos Sıcağında “Bodrum Kitap Fuarı” Tutar mı?

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden olan Bodrum, Ağustos sıcağında sadece tatilcileri değil kitap ve sanat fuarlarını ağırlayacak. Bodrum Art Fair 15-21 Ağustos’ta, Bodrum Kitap Fuarı ise 25-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

BookCity – Bodrum Kitap Fuarı, Bodrum’u konu edinmiş eserlerle dolup taşacak. Bodrum Kitap Fuarı’nın teması ise ‘Mavi Anadolu’. Fuar, 1950’lilerin Bodrum’unda yeşeren bu edebiyat akımını gündeme getirecek. Bodrum Kitap Fuarı’nın organizasyonu ise Artı Fuarcılık, Egemen Matbaacılık ve Yayıncılık, BodrumART Sanat ve Kültür Derneği, Görsel Sanatlar Vakfı (GÖRSAV) ve Bodrum Belediyesi’nin işbirliğiyle yapılacak.

Zengin program

Bodrum Fuar ve Kongre Merkezi’nde, düzenlenecek olan BookCity Bodrum Kitap Fuarı zengin yayın katalogları ve saygın yazar kadrolarıyla okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. İmza günlerinin yanı sıra yazarlarla söyleşiler, fuarda ekslibris sergisinden yetişkin-çocuk okuma etkinlikleri, kitap yapım atölyesi, edebiyat klasiklerinin film uyarlamaları gösterimi gibi oldukça zengin bir programla Bodrumlu okurları ve Bodrum’u ziyaret eden kitapseverleri karşılamaya hazırlanıyor.

Daha önce ilgi görmemişti

Yaz ortasında tatile gelen, deniz-kum-güneş ve geceleri vur patlasın eğlence peşinde koşanların bu fuarlara ne kadar ilgi göstereceği ise şimdilik meçhul. 2012 Haziran’da Bodrum’da düzenlenen Uluslararası Bodrum Kitap ve Kültür Fuarı ne yazık ki hiç ilgi görmemişti. Yayın evleri ve yazarlar fuardan üzgün ayrılmışlardı.

Bodrum’da düzenlenecek olan diğer fuar ise Bodrum Art Fair. Artı Fuarcılık tarafından organize edilen fuar Konacık’taki Bodrum Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleyecek. Fuarın direktörlüğünü Sanat Galericileri Derneği Başkanı Doğan Paksoy’un üstleniyor. Küratörlüğünü Denizhan Özer’in yaptığı Bodrum Art Fair, büyükşehirlerden sahillere taşıyarak çağdaş sanatın yaygınlaşmasını hedefliyor.

Yaz ortasında tatile gelen, deniz-kum-güneş ve geceleri vur patlasın eğlence peşinde koşanların bu fuarlara ne kadar ilgi göstereceği ise şimdilik meçhul. 2012 Haziran’da Bodrum’da düzenlenen Uluslararası Bodrum Kitap ve Kültür Fuarı ne yazık ki hiç ilgi görmemişti. Yayın evleri ve yazarlar fuardan üzgün ayrılmışlardı. Bu kez fuar organizasyonundaki kuruluşlar daha umutlu. Tanıtım faaliyetlerine daha çok önem vererek, fuara okurları çekmeyi hedefliyorlar. Deniz-kum-güneş-eğlence ve kitap fuarı neden bir arada olmasın ki, diye de soruyorlar.

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.