Akılalamaz Beyin ile beynin gizemlerine yolculuk

Sıradışı dokuz beyin.. Sıradışı dokuz insan… Akılalmaz Beyin adlı kitap popüler bilimin şaşırtıcı örneklerinden birini okura sunuyor.

Akılalamaz Beyin ile beynin gizemlerine yolculuk

İngiltere’de okurların yoğun ilgi gösterdiği popüler bilim kitabı Unthinkable, Türkçe’ye çevrildi ve Akılalmaz Beyin adıyla raflarda yerini aldı. April Yayıncılık tarafından yayınlanan Akılalmaz Beyin, okuru insan beynine gizemli ve şaşırtıcı bir yolculuğa çıkarıyor.  

Kitabın yazarı Helen Thomson. Bilim yazarı Helen Thomson, insan beynine farklı bir bakış ile daha önce rastlanmamış bir bakışla yaklaşıyor. Helen Thomson, sıra dışı dokuz insanla görüşerek onların hayatlarını, davranışlarını, beyinlerindeki farklılığı araştırdı. Nörobilimdeki son bulgular ışığında yaptığı incelemede dokuz farklı beynin gizemlerini okura sunuyor. 

Beynimiz sayesinde şaşırtıcı keşifler ve icatlar yapıyoruz. Ancak beynimiz hakkında bildiklerimiz şaşırtıcı derecede sınırlı. Sınırları araştırmak ve keşfetmek elbette yine beyinler üzerinden yapılabilir. Helen Thomson, dokuz sıradışı insanı inceledi. 

Onların birer satırla anlatmak imkanı olsa şu cümleler kurulabilirdi: 

Bir beyin düşünün ki bütün olayları, saniyesi saniyesine hatırlıyor. Bob… saat saat, dakika dakika her anını hatırlıyor. Şaşırtıcı bir özellik. Bob’ın beynindeki hangi özellik ona bu sıra dışılığı yaşatıyor? 

Sylvia… Halüsinasyonlarla baş edemiyor. Sonsuz halüsinasyon dünyasında yaşamaya çalışıyor. Sylvia’ya sıradışı bir hayatı yaşatan beynindeki hangi aksaklık ya da üstünlük? 

Güç kaslarda mıdır? Beyinde mi? Matar… Güçlü bir kaplana dönüşüyor. Matar’ın hisleri, içgüdüleri ve refleksleri onu tam bir kaplana dönüştürüyor. Bu nasıl mümkün oluyor?

Akılalmaz beyin ve sıradışı insanlar

Farklı bir beyine sahip olan Louise ise anıları, dostları, hatta kendi bedenine kadar hiçbir şeyle aidiyet kuramıyor. Louise, için yaşadığı hayat çok mu kolay? O bunun ne kadar farkında? 

Her gün gömülmek isteyen biri var. Graham… Her uyandığında aslında yaşamadığını öldüğünü düşünüyor. Gömülmek isteyen Graham’ın beyninde yapılan nörobilimsel inceleme bize neyi anlatıyor? 

Sharon, sürekli kayboluyor. Nerede olduğunu bilemiyor, hatırlamıyor. Sürekli kaybolan Sharon için de hayat hayli zor. İyi ama nasıl bir beyin bulunduğu ortamı bilemez, hatırlamaz? 

Sıradışı beyinlerin şaşırtıcı özellikleri

Dokuz farklı, sıradışı beyinden biri de Ruben’e ait. Onun “mahareti” insanların enerji alanlarını görüyor olması. Beyniyle mi yoksa gözleriyle mi görüyor? Yoksa hisleriyle mi algılıyor? 

Aynı bedende iki zıt kişilik mümkün mü? Tommy, bu sıradışı özelliği yaşıyor. Tommy, birbirine zıt iki ayrı kişiliğe bürünüyor.

Bütün sıradışı beyinler arasında Joel’inkisi bambaşka… Joel, başkalarının acılarını ve duygularını adeta kendisi yaşıyormuş gibi hissediyor. Hatta,  cansız varlıkların bile. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.