Ali Günvar’a İtalya’da ‘en iyi şiir’ ödülü

11.03.2021
A+
A-

İtalya’da ünlü şair Renato Filippelli adına verilen ‘Tulliola Renato Filippelli’ ödülleri kapsamında yapılan değerlendirmede Ali Günvar’ın ‘Soneler’ kabı ‘Türkçe yazılmış en iyi şiir kitabı’ ödülüne layık görüldü.

Ali Günvar’a İtalya’da ‘en iyi şiir’ ödülü… Şair Ali Günvar’ın son kitabı ‘Soneler’, İtalya’da ‘Türkçe yazılmış en iyi şiir kitabı’ ödülüne değer bulundu.

İtalya’da ünlü şair Renato Filippelli adına verilen ‘Tulliola Renato Filippelli’ ödülleri kapsamında yapılan değerlendirmede Ali Günvar’ın ‘Soneler’ kabı ‘Türkçe yazılmış en iyi şiir kitabı’ ödülüne layık görüldü.

İtalya’nın ünlü şairi Renato Filippelli adına 20 yılı aşkın bir süredir düzenlenen ödüllerde bu yıl Türk şair Ali Günvar’ın ‘Soneler’ kitabı da ödüllendirildi. Filippelli ödüllerinde daha önce Türkiye’den şair Osman Öztürk aynı ödüle layık görülmüştü. 

Önemli hukuk ve devlet adamlarına ödül veren, uluslararası edebiyatçıların da ödüllendirildiği ‘Tulliola Renato Filippelli Uluslararası Şiir Ödülü’nün bu yılki sahipleri açıklandı. Türkiye’den şair Ali Günvar son kitabı ‘Soneler’ ile yabancı kategorisinde ‘Türkçe yazılmış en iyi şiir kitabı’ ödülüne layık görüldü. 1980 kuşağı şairlerinden Günvar’ın ‘Soneler’i Şubat 2021’de Ötüken Neşriyat tarafından okura sunuldu. 

LİRİK ŞİİRLERİN ŞAİRİ

Şair ve yazar, mimar. 8 Temmuz 1953, İzmir doğumlu. Robert College, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (1978) mezunu. Yüksek lisansını aynı yerde tamamladı. Dört yarıyıl boyunca Hilmi Yavuz’un Boğaziçi Üniversitesinde verdiği felsefe derslerini misafir öğrenci olarak izledi. Mimar olarak dört yıl Bayraklı, Tepekule, Antik İzmir kenti ve Erythrai kazılarında, Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal yönetiminde, kazı tespit çalışmalarına katıldı. Yedi yıl Mimar Prof. Sedad Hakkı Eldem Bürosunda, Türk Evi, İstanbul Anıları ve Boğaziçi Anıları kitaplarının hazırlık ve basım çalışmalarını yürüttü.

Şiir ve yazıları Şiir Atı ile birlikte Birikim, Yazko Edebiyat, Hürriyet Gösteri, Oluşum, Poetika, Üç Çiçek vb. dergilerde yer aldı. Mimarlık dalında, Konya Mevlâna Kültür Merkezi Proje Yarışmasında mansiyonla ödüllendirildi. Edebiyat dalında Eyzan adlı kitabıyla 1998 Yılı Türkiye Yazarlar Birliği Şiir Ödülünü aldı.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.