Alp Er Tunga destansı hikayesi ile Necati Demir’in kaleminden

Prof. Dr. Necati Demir’in kaleminden Türk tarihinin ilk büyük hakanı Alp Er Tunga’nın destansı hikâyesi İnkilâp Kitabevi etiketiyle raflarda.

Dünya kütüphaneleri ve yazılı eserleri taramış, ayrıca alan araştırmaları yapmış olan Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, ortaya derli toplu bir Alp Er Tunga portresi çıkardı.

Prof. Dr. Necati Demir’in kaleminden çıkan Turan Hakanı Alp Er Tunga, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Alp Er Tunga kitabında neler var

Prof. Dr. Necati Demir’in Alp Er Tunga’nın hikâyesini anlattığı kitap, destanlarda, efsanelerde ve eski yazılı kaynaklarda kahramanlık hikâyeleri anlatılan Alp Er Tunga’nın Turan hayalini somutlaştırması ve Türkleri tek bayrak altında toplayan ilk büyük komutan olması gibi konulara değiniyor.

Türkleri tek bayrak altında toplayan Tunga’nın, Türk tarihindeki büyük komutan ve devlet adamları içerisinde hakkında en az bilgi bulunan ve en az araştırma yapılan isim olmasından yola çıkılarak kaleme alınan bu kitap okuyucuları bir tarih serüvenine çıkarıyor. MÖ 7. yüzyılda yaşadığı düşünülen Alp Er Tunga’nın ya da bilinen diğer adıyla Efrasiyap’ı araştıran ve kaleme alan Prof. Dr. Necati Demir, Alper Er Tunga’nın dünyaca bilinen bir diğer ismi Efrasiyap’ın yaygınlaşmasının esas kaynağı olan İranlı yazar Firdevsî ve onun meşhur eseri Şehname gibi eserleri ele alıyor.

Firdevsî’nin kitabında Alp Er Tunga’yı Ari (Hint-İran) Savaş Tanrısı Frangrasyan’a benzetmesi onun adı ile anması ve bu isim Alp Er Tunga ile özdeşleşmesi üzerine Necati Demir, bu tespiti hem Şehname hem de farklı kaynaklardan yararlanarak yaparak bu durumun oluşturduğu “zemin kayması”nı ortaya koyuyor. Kimi kaynaklarda Alp Er Tunga’nın Budizm inancına sahip olduğunu ve bu dini yaymaya gayret ettiğini iddia edilse de Turan Hakanı Alp Er Tunga kitabında Prof. Dr. Necati Demir, bir “anakronizm” örneği olan bu iddiayı da çürütüyor.

Alp Er Tunga arka kapak yazısı 

Alp Er Tunga/Efrasiyap, Türklerin “dünyayı yönetme ülküsü”nün bayrağı ve simgesidir. O, Türklüğün Turan hayalinin başlangıç noktası ve temel felsefesidir. Tarih boyunca Turan hayali ile yaşayanların ilk ve gerçek hakanıdır. Bu Turan hakanı ile ilgili bilgiler; destanlarda, efsanelerde ve eski yazılı kaynaklarda yer almış, çok az bir kısmı günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Alp Er Tunga; Türk tarihini başarı, şan ve şeref ile süsleyen Oğuz Kağan, Bilge Kağan, Sultan Alparslan, Fatih Sultan Mehmet ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi sayılı devlet adamlarındandır. Büyük Hakan’dan sonra tarih sahnesinde yer alan Türk devletleri, ondan “kut alarak”, onun soyundan gelenler veya geldiğini iddia edenler tarafından kurulmuştur.

Alp Er Tunga, yaşadığı dönemde bütün Türkleri aynı sınır içerisine toplayarak bir “Türk birliği” kurmuştur. Anadolu’nun da ilk fatihidir. MÖ 7. yüzyılda Anadolu’ya gelmiş, Orta ve Doğu Anadolu’yu ele geçirmiş, Mısır’a kadar giderek yaklaşık 29 yıl bu coğrafyayı elinde tutmuştur.

Prof. Dr. Necati Demir, Alp Er Tunga konusunda dünya kütüphanelerini ve yazılı eserleri taramış, alan araştırmaları yapmıştır. Böylece Alp Er Tunga’nın tarihi, destani ve efsanevi kişiliğiyle ilgili bilgiler bir araya getirilmiştir. Elinizdeki kitap ile şimdilik bilinen ilk Türk devleti ve ilk Türk hakanı hakkında derli toplu bir çalışma ortaya çıkmıştır.

Yayın koordinatörü: Mehmet Bozkurt

Yayıma hazırlayan: Gökçe Şenoğlu

Kapak tasarım: Emir Tali

Sayfa tasarım: Beyzanur Karabulut

Tür: Tarih

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.