Amin Maalouf Beklenmedik Kardeşlerimiz ile pek yakında

Ülkemizde okuru bol olan dünya edebiyatının tanınmış yazarlarından Amin Maalouf yeni romanı Beklenmedik Kardeşlerimiz ile pek yakında raflarda yerini alacak. Bu haberle birlikte Maalouf’un İtalya’da kazandığı değerli bir edebiyat ödülüne dair haber de alttaki satırlarda yer alıyor.

Amin Maalouf Beklenmedik Kardeşlerimiz ile pek yakında

Amin Maalouf Beklenmedik Kardeşlerimiz ile pek yakında Türkiye okurlarına ulaşacak. Moalouf’un son romanı Doğu’dan Uzakta 2012’de okurlarla buluşmuştu. Yazarın yeni romanı Nos Frères Inattendus adıyla geçtiğimiz eylülde Fransa’da çıktı. Roman Beklenmedik Kardeşlerimiz adıyla Yapı Kredi Yayınları tarafından 2021’in ilk aylarında yayımlanacak. 

Beklenmedik Kardeşlerimiz adlı romanında Maalouf, bu defa deneme kitaplarında sık sık konu edindiği insanlığın sonu ve çevresel felaketler gibi olguları ustaca kurguya taşıyor.

Beklenmedik Kardeşlerimiz romanının konusu

Beklenmedik Kardeşlerimiz romanının konusu merak ediliyor. Amin Maalouf’un Türkiye’de 2021 yılının ilk aylarında kourlarla buluşacak olan romanı Beklenmedik Kardeşlerimiz romanın konusuyla alakalı yayınevinin hazırladığı tanıtım bültenine bakalım:

Ressam Alec, pek fazla sakini olmayan, Atlas Okyanusu kıyısındaki Antioche adasında babasından kalma bir eve yerleşir.  Burada tek tanıdığı kişi ise gizemli komşusu, edebiyatçı Ève’dir. Alec bu dingin ve sakin yaşama alışmaya çalışırken, bir felaket senaryosunu andıran ve daha büyük bir yıkımın habercisi olan tuhaf olaylar yaşanır.

Tüm iletişim araçlarının devredışı kaldığı bu dönemde Alec, yaşanılanların ne olduğunu anlamaya çalışırken, içinde bulunduğu durumu da sorgulamaya başlar.

Maalouf’a İtalya’da ödül 

Yazar Amin Maalouf, Türkiye’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Uygarlıkların Batışı kitabının İtalyanca baskısıyla İtalya’da Tiziano Terzani 2020 Uluslararası Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Afrikalı Leo, Semerkant, Doğu’dan Uzakta, Yüzüncü Ad gibi kitaplarıyla tanınan Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf, ülkemizde 2019’da Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Uygarlıkların Batışı kitabıyla İtalya’nın Tiziano Terzani 2020 Uluslararası Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Ödülünü İtalya’nın Udine kentinde alan Amin Maalouf, ödülle ilgili yaptığı bir konuşmada “Şu aşamada her şeyden önce yapılması gereken şey, varolan sorunların bilincine varmak, sorunlarla yüzleşmek gerekliliğinin, sorunun vehametinin ve çözüm bulmanın aciliyetinin bilincine varmak” dedi.

Çağımızın yaşadığı muazzam teknolojik ilerlemenin büyüsü ardına saklanmış iklim felaketleri, etnik düşmanlıklar ve pusulasını yitirmiş insanlığın anlatıldığı Uygarlıkların Batışı, Maalouf’un Ölümcül Kimlikler ve Çivisi Çıkmış Dünya’yı düşünsel olarak tamamlayan üçüncü deneme kitabıydı.

 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.