Anayurt Oteli tiyatro sahnesinde

27.11.2018
A+
A-

Yusuf Atılgan’ın kült eseri Anayurt Oteli tiyatro oyunu olarak sahneleniyor. Tek kişilik oyun olarak sahneye konulan Anayurt Oteli’nde Zebercet karakteri Halil Babür tarafından canlandırılıyor.

Anayurt Oteli tiyatro sahnesinde

Anayurt Oteli tiyatro sahnesinde seyirciyle buluşuyor. Yusuf Atılgan’ın unutulmaz eseri Anayurt Oteli, sinema filminden sonra şimdi de tiyatro oyunu olarak karşımızda.

Anayurt Oteli’nin filmini Ömer Kavur 1987 yılında beyaz perdeye taşımıştı. Zebercet, romanın başkahramanı… Zebercet rolünü filmde unutulmaz bir oyunculukla Macit Koper canlandırmıştı.

Şimdi romanıyla ve filmiyle öylesine yer etmiş bir eser, Anayurt Oteli… Anayurt Oteli tiyatro oyunu olarak sahneleniyor. Tiyatroya uyarlayan Firuze Engin. Kerem Ayan’ın rejisiyle sahnelenen oyun tek kişilik.

Anayurt Oteli’ni tiyatroya uyarlayan Firuze Engin. Kerem Ayan’ın (sağda) rejisiyle sahnelenen oyunda Zebercet’i Halil Babür canlandırıyor

Anayurt Oteli oyunu tek kişilik

Evet, yanlış okumadınız tek kişilik bir oyun Anayurt Oteli. Zebercet’i genç oyuncu Halil Babür sahnede ete kemiğe büründürüyor. Anayurt Oteli tiyatro oyunu Kadıköy’de Oyun Atölyesi’nde sahneleniyor.

27-28 Kasım 2018 tarihlerinde iki gösterimin de biletleri tükendi. Yani bu akşam 27 Kasım 2018 tarihinde Anayurt Oteli’nin prömiyeri yapıldı.

Biz yine de Oyun Atölyesi’nin telefonunu ve internet sitesinin adresini sizlere ileteceğiz. Muhakkak bu oyun yeniden sahnelecektir. Biz de henüz izlemedik. Gidip izleyeceğiz. Sizlerle ayrıca oyunla ilgili yorumlarımızı paylaşacağız.

Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan’ın yaşadığı Manisa’da gerçekten ismiyle var olan bir otel. Yusuf Atılgan, Anayurt Oteli adlı eserini Manisa’nın Hacırahmanlı köyünde yaşarken yazdı. Hacırahmanlı’yı merak ediyorsanız ve Yusuf Atılgan’ın köy evini, kırmızıyla renklendirdiğimiz bu kelimeleri tıklayın, okuyun.

Anayurt Oteli filmiyle ilgili anımsatma

Anayurt Oteli romanı Yusuf Atılgan’ın 1973 yılında yayımlanan ikinci eseridir. Zebercet, yedi aydır otelin yöneticisidir. Yalnız ve buhranlı bir adam olan Zebercet’in hayatı otele “gecikmeli Ankara treniyle gelen güzel bir kadına” olan hastalıklı saplantısı ile değişir.

Ömer Kavur’un filmi kadının (Şahika Tekand) otele girmesi ve “Bir odanız var mı” sorusu ile başlar. Sonra Macit Koper görünür ve “Adım Zebercet bu otelin yöneticisiyim, yedi aylık” diyerek başlar… Filmden kısa bir tanıtımı hatırlamak adına aşağıya yerleştirdik. Anayurt Oteli oyunundan da görüntü elde edince fikriniz olması için onu da buradan paylaşacağız.

 

Oyun Atölyesi Tel: 0216 345 39 39        www.oyunatolyesi.com

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.