Angela Gheorghiu devletin zirvesi için sahnede olacak

02.12.2020
A+
A-

Temeli 23 yıl önce atılan ve senelerdir inşaatı tamamlanamayan CSO’nun yeni binası yarın açılacak. Açılışta devletin zirvesi yer alırken sahnede dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu ile birlikte dünyanın en iyi piyano ikilileri arasında gösterilen Güher ve Süher Pekinel kardeşler olacak.

Angela Gheorghiu devletin zirvesi için sahnede olacak. Dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu, yarın açılışı yapılacak olan  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yeni binasında konser verecek. 

Dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu ile birlikte sahnede dünyanın en iyi piyano ikilileri arasında gösterilen Güher ve Süher Pekinel kardeşler yer alacak.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yeni binası, 3-4 Aralık’taki konserlerle sanatseverlere kapılarını açacak. Açılış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. Açıl günü devletin zirvesi dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu ile Güher ve Süher Pekinel kardeşlerin konserini izleyecek. 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) yeni binası dünya metropollerinin sayılı müzik merkezlerinden biri olacak. Toplam 2023 koltuk kapasiteli “Büyük Salon”, 500 koltuk kapasiteli “Mavi Salon” ve 600 kişilik “Tarihi CSO Salonu”, restoranları, müzesi ve açık hava alanlarından oluşan müzik kampüsüyle bina, kültür ve sanat tutkunlarının buluşma yeri haline gelecek.

Angela Gheorghiu devletin zirvesi için sahnede olacak.

23 yıl sonra tamamlandı

Temeli 23 yıl önce atılan ve senelerdir inşaatı tamamlanamayan CSO’nun yeni binası yarın açılacak. CSO Müdürü Özgür Balkız, 194 senelik geçmişi bulunan orkestranın tarihindeki en önemli dönüm noktalarından birisinin, yeni binanın açılışı olduğunu ifade etti.

Dünyanın en büyük konser salonlarından biri olacak salon için CSO sanatçılarının çok heyecanlı olduğunu dile getiren Balkız, şöyle konuştu: “Yeni binamızın açılışı sonrasında çok değişik bir konser vizyonumuz olacak. Yuvarlak bir salon yapısına sahip salonumuz, akustik. Japonya’da ve dünyanın teknoloji ülkelerinde yapılan dijital salon örneklerinden değil. Salonumuz doğal akustik ortamda çalışıyor. 2023 koltuğumuz var. Zaman içinde 2023 koltuğun yeteceğini düşünmüyoruz. Çünkü müzikseverlerin çok büyük bir ilgisi var salonumuza.”

Balkız, dünyaca ünlü klasik müzik kanalı Mezzo’nun, 3 ve 4 Aralık’taki gala konserlerinin kayıtlarını gerçekleştireceğini, sanatseverlere 5 yıl boyunca aralıklı olarak konser kayıtlarının sunulacağını bildirdi.

Dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu ve dünyanın en iyi piyano ikilileri arasında gösterilen Güher ve Süher Pekinel kardeşleri, 3 ve 4 Aralık’ta Şef Cemi’i Can Deliorman yönetimindeki konserde ağırlayacaklarını ifade eden Balkız, CSO’nun 1,5 saat sürecek seçkin bir program hazırladığını kaydetti.

Balkız, şunları kaydetti: “30 genç sanatçı orkestramıza katıldı. Kadromuz, Bakanlığımız sayesinde orkestramız daha da güçlendi. Bu konserde de genç kadroyla, uluslararası kadroyla konserler vereceğiz. Genç sanatçılarımız ve kıdemli sanatçılarımız bu konserde yer alacak. Güzel bir konser olacak. Yeni binamızı uluslararası sanat merkezi haline getirmeyi düşünüyoruz. Berlin, Paris, New York gibi sayılı sanat merkezlerinin arasına Ankara’mızın CSO yeni binası da girecek. CSO binası, ikon bina olarak Ankara’da dünya literatürüne geçecek sanat merkezi olacak.”

HES kodu ile kabul 

Covid-19 salgını nedeniyle açılış için yoğun önlemler aldıklarını, konser günü 2023 kişilik salona 700 dinleyici kabul edeceklerini anlatan Balkız, dinleyicilerin salona HES koduyla girebileceğini aktardı.

Seyircilerin konser sırasında da maske takmaları gerektiğini belirten Balkız, “Orkestra sanatçılarımıza PCR testi yapıldı. Konserden önce de PCR testi tekrarlanacak. Hem orkestra sanatçılarımızı hem de seyircilerimizi riske sokmamak için her şeyi yapıyoruz. Nefeslilerimiz, pleksiler arasında çalıyorlar. Her türlü önlemi aldık. Tarihi bir gün olarak CSO’nun en güzel günlerinden birisi olacak. Pandemi bitikten sonra bu salonda harika konserler yapacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.