Arslanköylü Behiye Yanık hayatını kaybetti

Arslanköylü Kadınlar olarak tanınan tiyatro grubundan bir kişi eksildi. Behiye Yanık hayatını kaybetti.

Arslanköylü Behiye Yanık hayatını kaybetti. Başlığımız bu… Ancak Behiye Yanık nasıl kısa bir yazıda anlatılır ki? Kötü bir haberi veriyoruz size şu anda. 

Mersin’in Arslanköyü’nden Türkiye’ye ve dünyaya yayılan bir grup sanat aşığı kadın “Arslanköylü Kadınlar” olarak nam saldı… Tarladan, ev işinden arta kalan zamanlarını tiyatro sahnesinde geçiriyorlardı… Sadece tiyatro değil aynı zaman da iki de film… “Oyun” ve “Kraliçe Lear” onların emekleriyle, katkılarıyla ortaya çıktı. 

Arslanköylü Behiye Yanık Kraliçe Lear oyununda…

O klasik “Kral Lear”, onların yeniden yarattığı “Kraliçe Lear” olarak sahnelendi. Sanat hayatımız için çok kıymetli bir sembolü, eylemi ortaya koyan Arslanköylü Kadınlar gönülleri fethetti.

Bugün kötü bir haber aldık. O kadınlardan Behiye Yanık hayatını kaybetti. Behiye Yanık, tiyatro yaparken hep iyi rollerde oynadı. 

Arslanköylü Kadınları bize tanıtan da aslında Pelin Esmer oldu. Pelin Esmer’in onlar hakkında çektiği “Oyun” adlı belgesel, Arslanköylü Kadınlar’ı bizlere ulaştırdı.

Arslanköylü Kadınlar köy köy gezip oyunlarını sergiliyordu.

O kadınlar tarladan artan vakitlerinde tiyatro yapıyordu. Bu kadınlar köy köy dolaşıp oyunlarını sergiliyordu. Behiye Yanık, Cennet Güneş, Fatma Fatih, Ümmü Kurt, Zeynep Fatih….

Şimdi onlardan biri eksildi… Behiye Yanık vefat etti… Behiye Yanık hayatını kaybetti. Arslanköylüler’in başı sağolsun… 

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.