Atatürk ilk kez opera sahnesinde

13.05.2019
A+
A-

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk kez opera sahnesinde canlandırılacak. Yeniden Doğuş operası ilk kez 16 Mayıs 2019 tarihinde sahnelenecek.

Atatürk ilk kez opera sahnesinde

Atatürk ilk kez opera sahnesinde… “Yeniden Doğuş” operası ile Atatürk ilk kez opera sahnesinden izleyiciyle buluşacak. Yeniden Doğuş operası, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmasının 100. yılı dolayısıyla hazırlandı.

Yeniden Doğuş operası, Samsun Devlet Opera ve Balesi’nce sahnelenecek. Yeniden Doğuş operasının dünya prömiyeri, 16 Mayıs’ta İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılını, özel bir proje olan Yeniden Doğuş operasıyla kutlamaya hazırlanıyor.

Yeniden Doğuş operası, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a gitmek üzere İstanbul’dan yola çıktıkları güne atfediliyor. Bu nedenle de ilk kez 16 Mayıs’ta sahnelenecek. Opera, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Eserin açılışında 1912-1913 Balkan Savaşı sonrası Rumeli’den İstanbul’a göçmek zorunda bırakılan halkın hikayesi yer alıyor. Aryalar, düetler, koro parçaları ve danslarla 1. Dünya Savaşı yılları, Çanakkale Savaşı, işgal yıllarındaki İstanbul, Bandırma Vapuru ile Samsun yolculuğu, Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleri, Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyetin ilan edilme süreci anlatılıyor.

Atatürk ilk kez opera sahnesinde 

Eser, Türk opera tarihinde bir ilk. Mustafa Kemal Atatürk ilk kez opera sahnesinde canlandırılacak.

Yeniden Doğuş operasında Atatürk rolünü, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından tenor Ali Murat Erengül üstlenecek.

Yeniden Doğuş operasında rol alan sanatçılar:

Zübeyde Hanım rolü Hatice Zeliha Kökcek,
Fikriye Hanım rolü Eda Bingöl Gürkan,
Makbule Hanım rolü Sezgi Elhüseyni,
İsmet İnönü rolü Gürkan Sezgin,
Rauf Orbay rolü Murat Göçken,
Refet Bele rolü Cüneyt Erdoğan,
Cevat Abbas rolü Yunusemre Kemal Sönmez,
Asker Mehmet rolü Bilal Doğan,
İtalyan Komutan rolü Eray Dönmez,
Kaptan rolü Hakkı Balkaş,
Yunanlı rolü Metin Bayram,
Kazım Karabekir rolü Hasan Çelik 

Eserin librettosu ve bestesi Tevfik Akbaşlı’ya ait. Eser, bale ve orkestra sanatçılarından oluşan yaklaşık 130 kişilik ekip tarafından sahnelenecek. Orkestra şefliğini Serdar Yalçın üstlenecek. Yeniden Doğuş’u, Şahan Gürkan sahneye koyacak. Projeyi ortaya çıkaran Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, operanın sanat yönetmenliğini de üstleniyor.

Samsun’da 20 Mayıs’ta sahnelenecek eserde, Samsun Devlet Opera ve Balesi koro, orkestra ve bale sanatçılarının yanı sıra İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosundan ve Modern Dans Topluluğu (İstanbul) dansçılarından oluşan 34 kişilik ekip de yer alacak.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.