Atilla Dorsay’a Onur Ödülü

Beyoğlu’ndaki Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı çıkan ve bu nedenle de o dönem yazı yazdığı Sabah gazetesi ile ters düşen Atilla Dorsay’a “onur ödülü” verildi. 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki teması “Sinemamızın 100 Yılı”. Bu tema çerçevesinde de ömrünü sinemaya adayan Atilla Dorsay için bir tören düzenlenerek onur ödülü takdim edildi.

Geçtiğimiz nisan ayına dönersek Emek Sineması’nın yıkım kararının ardından sinemaseverlerin eylemleri olmuş, bu süreçte Atilla Dorsay sık sık köşesinde konuya olan bakışını anlatmıştı. “İlk kazma vurulduğu gün gazeteden ayrılırım, eğer bunu da engelleyemeyeceksek yandaş gazetede yazıyor olmanın ne anlamı var” demişti. Sonunda da gazeteden istifa etmişti.

Onur ödülü için düzenlenen gecede Dorsay’ın sinemacı dostları da oradaydı. Türkan Şoray, Filiz Akın, Müjde Ar, Işıl Yücesoy, İzzet Günay gibi usta oyuncuların da katıldığı gecede Dorsay, “Sinema yazarlığı yaptığım için bu ödülü alacağım umudunu hiç beslemedim ama demek ki günün birinde bu çabanın da kendine özgü bir değeri olduğu takdir edildi ve bu ödüle layık görüldüm. Geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkan Şoray, Atilla Dorsay’a duyduğu saygıyı şu sözlerle anlattı: “Entelektüel kişiliği ve sinemaya bakışıyla sinemaya çok emeği geçmiş bir insan; o yüzden sonsuz bir saygı ve hayranlık duyuyorum.”

Filiz Akın “O bizim çok kıymetlimiz, görüşleri ve uyarıları ile sinemaya oyunculara çok katkısı oldu” derken Müjde Ar ise Atilla Dorsay’ı “O bir sinema emekçisi” sözleriyle tanımladı.

atilla_dorsay_onur ödülü

Törende Atilla Dorsay’a ödülünü TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal verdi.

Atilla Dorsay da geceye katılan dostlarına teşekkür ederek, “Bu gece aynı masada yalnız Türkiye’nin değil, aynı zamanda dünyanın en güzel üç kadını Türkan Şoray, Filiz Akın ve Müjde Ar’la aynı masada oturuyorum. Bu benim için büyük mutluluk. Ödül de çok teşvik edici bir ödül” dedi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.