Atlas Sineması restorasyonu tamam açılış yeni yılda

Atlas Sineması restorasyonu tamam açılış yeni yılda. Kültür sanat hayatımızın sembol mekanlarından olan Atlas Sineması’nın restorasyonu iki yılda tamamlandı. Atlas Sineması yeni haliyle 2021’de açılacak.

Atlas Sineması restorasyonu tamam açılış yeni yılda

Atlas Sineması restorasyonu tamam açılış yeni yılda. Kültür sanat hayatımızın sembol mekanlarından olan Atlas Sineması’nın restorasyonu iki yılda tamamlandı. Atlas Sineması yeni haliyle 2021’de açılacak.

İki yıl önce restorasyona alınan Beyoğlu’ndaki Atlas Sineması, içinde sinema müzesinin de olacağı yeni konseptiyle kültür sanat hayatımızda var olmaya devam edecek.

2021’in ilk aylarında kapılarını açmaya hazırlanan Atlas Sineması yeni haliyle sinemaseverleri ağırlayacak. Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde iki yıl önce kapatılarak restorasyona alınan Atlas Sineması’nda sona gelindi.

Hürriyet gazetesinde Ömer Erbil’in haberine göre, Atlas Sineması’nın içinde sinema müze de kuruldu. Yeni konseptin 2021 yılının ilk aylarında açılması planlanıyor.

Yaklaşık 150 yıllık olan Atlas Sineması binası yeni haliyle sinema severleri ağırlayacak. Tarihi yapı, 1870’deki Büyük Galata yangınından sonra Sultan Abdülaziz döneminde, 1877 yıllında banker Agop Köçeyan (Köçeoğlu) tarafından kışlık konut olarak yaptırıldı. 1980’li yıllarda arkasına yapılan ek binalarla birleştirilerek bugünkü halini aldı. Cephelerinde Neo-Rönesans üslubunun hakim olduğu yapının İstiklal Caddesi’ne bakan Köçenyan’a ait kışlık konut olan A Blok 4 katlı, güney istikametinde yer alan pasaj özelliği olan B blok ise 3 katlı inşa edildi. Pasajın içinde yer alan sinema salonu 19 Şubat 1948’de hizmete girdi. 1951’de ise Küçük Sahne Tiyatrosu açıldı. 1860 koltuk ve 35 locasıyla Beyoğlu’nun en büyük sinemaları arasında yer aldı. Atlas Sineması 1985’ten bu yana Türker İnanoğlu-İrfan Atasoy ortaklığında işletiliyordu.

Pandemi nedeniyle süreç uzadı

2019 yılında kapatılarak restorasyona alınan Atlas Sineması’nın 2021 yılı başında yeniden açılacağı duyuruldu. Eylül ayında açılması planlanan ancak pandemi nedeniyle uzayan Atlas Pasajı’ndaki restorasyon çalışmaları tamamlanırken, teşhir ve tanzim çalışmalarında da sona gelindiği belirtildi. Hem sinema salonu yenilendi hem de A bloktaki katlar restore edildi. Duvarlar, tavanlardaki kalemişi süslemeler tek tek elden geçirildi. Binanın güçlendirmesi ile birlikte dış cephede de temizlik yapıldı.

Sinema müzesi de bulunuyor

Tarihi yapıda İstanbul Sinema Müzesi ile birlikte kalıcı koleksiyonlar, geçici sergilerin de olacağı farklı bir konsept sinemaseverlerin hizmetine sunulacak. Sinema galalarının, festival açılışlarının burada yapılması düşünülüyor. Müze kapsamında etkileşimli dijital birimler, süreli sergi alanı, genç sinemacıların faydalanabilecekleri Türk sinemasının dijital arşivi ve uluslararası veri tabanlarına erişiminin sağlanacağı ortak çalışma alanı ve kütüphane olacağı da açıklandı. Engelli vatandaşların ziyaretine uygun projelendirilen Sinema Müzesi’nde, İstanbul’u ziyaret eden yabancı turistlerin müze içeriğine doğrudan erişimlerini sağlayacak çoklu dil seçenekli dijital rehber uygulaması da konuldu.

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.