Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı

Bu yıl 33’üncüsü düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı. Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen yarışmanın sonuçlarının açıklandı. Seçici Kurul yaptığı değerlendirme sonucunda; birinciliğe Marco De Angelis (İtalya), ikinciliğe ‘Cau’ Claudio Antonio Gomes (Brezilya), üçüncülüğe Doğan Arslan’ı (Türkiye) değer gördü. Kazanan karikatüristler, 22 Kasım’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek törende ödüllerine kavuşacak.

Karikatürün hoşgörü ve sağduyuya dayalı, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun temel yapıtaşları arasında yer aldığına inanan Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 33. kez düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na, 68 ülkeden 752 sanatçı, 2.521 karikatür ile katıldı. Ülkemizde ve dünyada karikatür sanatının otoritesi sayılan sanatçıların jüri üyesi olarak görev aldığı yarışmanın kazanan isimleri, Haziran ayında gerçekleştirilen jüri toplantısında belirlendi.

Seçici Kurul yaptığı değerlendirme sonucunda; birinciliğe Marco De Angelis (İtalya), ikinciliğe ‘Cau’ Claudio Antonio Gomes (Brezilya), üçüncülüğe Doğan Arslan’ı (Türkiye) değer gördü.

Vakfın kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularındaki çalışmalarının bir yansıması olarak bu yıl ilk defa ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya’ kategorisinde verilen Özel Ödül’ün sahibi ise Türkiye’den Emrah Arıkan oldu.

Seçici Kurul ayrıca; Oktay Bingöl (Türkiye), Vitaly Bondar (Beyaz Rusya), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Hicabi Demirci (Türkiye), ‘Feggo’ Felipe Galindo (Amerika), Rodrigo Machado da Rosa (Brezilya), Raimundo Rucke Santos Souza (Brezilya), Arif Sutristanto (Endonezya), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan), Kürşat Zaman (Türkiye), Nahid Zamani (İran), Zygmunt Zaradkiewicz’i (Polonya) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

Genç Çizerler ‘ Yeni Çizgiler, Yeni Çizerler’ Karikatür ve Mizah Festivali’nde Buluşacak

Aydın Doğan Vakfı bu yıl, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni öncesinde 13.00-18.00 saatleri arasında Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde genç çizerlerin katılımıyla tüm gün sürecek bir festival düzenliyor. Festivalde Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliğinde ilköğretim ve lise öğrencileriyle atölye çalışmaları, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Jüri Üyesi ünlü karikatürist Tan Oral ve yarışmanın bu yıl kazanan karikatüristlerin üniversitelilerle buluşacağı söyleşi, Ziya Kürküt’le animasyon çalışmaları gibi birçok keyifli etkinlik yer alacak.

Festival alanında ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Işık, Doğuş, Okan, Kemerburgaz ve Dumlupınar üniversitelerinin güzel sanatlar ve tasarım bölümü öğrencilerinin çizimleri ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’nden çocukların ödül alan çizimleri de ziyaretçilerle buluşacak.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.