Babil dizisindeki kitabın sırrı

17.01.2020
A+
A-

Babil dizisi seyirciyi ekrana kilitledi. Halit Ergenç yeni dizisiyle hayranlarını ekran başında tutmayı başardı. Babil dizisinin ilk bölümünde iki kitap dikkati çekti. Dizide yönetmen iki kitabı ekrana özellikle getirdi.

Babil dizisindeki kitabın sırrı ne? Star TV’de yeni başlayan başrollerinde Halit Ergenç, Ozan Güven, Aslı Enver, Birce Akalay, Nur Fettahoğlu ve Mesut Akusta’nın yer aldığı Babil adlı dizi ilk bölümüyle seyircinin ilgisini çekti.

724kültürsanat, dizilerdeki edebiyat, kitap ve sanata dair izleri takip etmeyi sürdürüyor. Babil dizisinin ilk bölümünde de kitaplar vardı.

Dizinin konusuna girmeyeceğiz. Ancak Babil dizisindeki iki kitabı burada sizlerle paylaşmak istiyoruz. Babil dizisinde, Halit Ergenç, bir üniversitede hocalık yapan Profesör İrfan Tuna Saygun’u canlandırıyor. İrfan hocanın tek oğlu olan Deniz, henüz 8 yaşlarındadır ve beyninde bir tümer bulunmuştur. Deniz, kütüphaneye tırmanmak ister. O sırada yere birkaç şey düşer.

Babil dizisindeki kitabın sırrı ne, diye sorduğumuz da işte bu sahnede ortaya çıkıyor. Deniz’in kütüphaneden yere düşürdüğü şeylerden biri de dünyaca ünlü Rus yazar Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar adlı kitabıdır.

İyi ama kütüphanede onca kitap varken, dizinin yönetmeni bu kitabı neden özellikle seyirciye gösterdi? Diziyi izlerken Yeraltındaki Notlar adlı kitapta yer alan 40’lı yaşlarındaki adama gidiyor düşünceleriniz.

Kitap, insan olmak konusuna farklı açılardan bakıyor. Babil dizisinde de Halit Ergenç, açılış sahnesinde seyircinin gözünün içine bakarak tıpkı Yeraltındaki Notlar adlı kısa romandaki adı belli olmayan o adam gibi konuşuyor. Adeta, bir Dostoyevski kahramanı ekrandan seyirciye bakıyor ve etkileyici bir tiradla sesleniyor. 

Dizinin konusu elbette Yeraltından Notlarla alakalı değil. Ancak, ruhu ve bakışı, dizinin felsefi yaklaşımı Yeraltından Notlar adlı Dostoyevski romanı ile örtüşüyor gibi duruyor. 

Şimdi gelelim Babil dizisindeki bir başka kitaba. Dizinin ismi neden Babil? Bu soruyu pek çok seyirci kendi kendine sormuştur. Babil dizisinin ilk bölümünde bunun da ipucunu alıyoruz. İrfan hoca yani Halit Ergenç, oğluna uyumadan önce kitap okumaktadır. O kitap Emel Erden’in “Babil Masalları” adlı eseridir. 

İleriki bölümlerde muhtemelen kitaptan bölümleri İrfan hoca oğluna okumaya devam edecek. O zaman da dizi ile kitap arasındaki ilişkiyi anlayabileceğiz. 

ETİKETLER: ,
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.