Bedri Rahmi’nin Tablosu 800 Bin TL İle Müzayedede

Bedri Rahmi’nin Tablosu 800 Bin TL İle Müzayedede

Artam Antik AŞ’nin 285. müzayedesi, 7 Mart Cumartesi günü gerçekleştiriliyor. Antik Palace’ta saat 15.00’te başlayacak olan müzayedede çağdaş Türk resminde çığır açan, renklerle düşünen ve düşündürebilen Bedri Rahmi Eyüboğlu ve eşi Eren Eyüboğlu’nun tabloları öne çıkıyor.

Tanıtım sergisi 6 Mart’a kadar devam eden müzayedede; Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun başyapıtlarından “İstanbul” ilk kez müzayedede satışa sunuluyor. Erol Akyavaş, Nedim Günsur, Orhan Peker, Turan Erol, Devrim Erbil gibi birçok değerli sanatçıya hocalık yapmış ustaların ustası Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun görkemli eserinin muhammen bedeli 800 bin lira. Sanatçının aile koleksiyonundan müzayedeye gelen, 195’e 335 santimetre ebatlarındaki “İstanbul” adlı eser, tuval üzerine yağlıboya, çift imzalı ve 1955 tarihli. Ferit Edgü yapıt için; “Tüm görsel motifler, camiler, kuleler, surlar, deniz ve balıklar, deniz kızları, dalgalar, bulutlar, bu renk cümbüşü, şiirlerinde, resimlerinde, yinelemekten bıkmadığı ‘Güzel İstanbul’un bir yansıması gibidir. Bir şehre duyulan aşk, bir ressamın fırçasından ancak böyle dile getirebilirdi” diyor. Müzayedede “Resim sanatını bir cümle ile tarif etmek zorunda olsam, renklerle düşünebilmek ve düşündürebilmek sanatıdır, derdim” diyen Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Kilimli Soyut” ve “Soyut Boğaziçi” adlı eserlerini ise 200’er bin liradan edinmek mümkün. Eren Eyüboğlu’dan “Sivaslı Gelin” ise 180 bin liradan satışa sunuluyor.

Birbirinden önemli tablolar satışta 

Türkiye’de ekspresyonist kompozisyonlarda yeni bir çığır açan ve Türk resminde modernizmi başlatan Ali Avni Çelebi’nin devrim olarak kabul edilen “Dünyayı Gören Göz” konulu eseri, müzayedenin bir diğer başyapıtı.

Paris ekolünün önemli temsilcisi, şiirsel dışavurumcu soyut eserlerin ustası Mübin Orhon, müzayedede 1963 dönemi “Delacroix’a Saygı Serisi’nden” 150’ye 150 santimetre ebatlarındaki bir şaheseri ile yer alıyor. Fahrelnissa Zeid’in kitaplara konu olmuş “Soyut” çalışması, Nejad Melih Devrim imzalı soyut çalışmalar, Hakkı Anlı, Albert Bitran, Abidin Dino ve Avni Arbaş gibi Paris ekolünün önde gelen isimlerinin başyapıt niteliğindeki eserleri de müzayedede yer alıyor.

Orhan Peker’in Gülibik serisinden “Çocuk” ve “Atbaşı” konulu eserleri, Erol Akyavaş’ın farklı dönemlerinden çalışmaları ve Burhan Doğançay’ın “Kurdeleler” serisinden tuvalleri de koleksiyonerle buluşuyor. Özgün, renk ve sarmal fırça darbelerinin ustası Ömer Uluç imzalı “Tanker ve Denizaltı” eseri ile Ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın 1960 “İsimsiz Demirler” dönemi heykelleri ve yabancı sanatçılara ait eserler de müzayedede satışa sunuluyor.

Ustalar geçidi

► Bedri Rahmi Eyüboğlu’dan “İstanbul”: 800 bin lira
► Mübin Orhon’dan “Delacroix’ya Saygı”: 750 bin lira
► Ali Avni Çelebi’den “Dünyayı Gören Göz”: 700 bin lira
► Ömer Uluç’tan “Tanker ve Denizaltı”: 450 bin lira
► Fahrelnissa Zeid’ten “Soyut Kompozisyon”: 250 bin lira
► Burhan Doğançay’dan “Breakthrough Serisinden”: 240 bin lira
► Peter Halley’den “Untitled”: 220 bin lira
► Hakkı Anlı’dan “Soyut Kompozisyon”: 200 bin lira
► Bedri Rahmi Eyüboğlu’dan “Kilimli Soyut”: 200 bin lira
► Bedri Rahmi Eyüboğlu’dan “Soyut Boğaziçi”: 200 bin lira
► Nejad Melih Devrim’den “Soyut Kompozisyon”: 180 bin lira
► Eren Eyüboğlu’dan “Sivaslı Gelin”: 180 bin lira
► Mübin Orhon’dan “Untitled”: 170 bin lira
► Fahrelnissa Zeid’ten “Balık”: 160 bin lira
► Canan Tolon’dan “Untitled”: 150 bin lira
► Mübin Orhon’dan “Untitled”: 130 bin lira
► Azade Köker’den “ War and Game”: 125 bin lira
► Zekai Ormancı’dan “Doping”: 120 bin lira
► Ferruh Başağa’dan “Efl atun Kompozisyon”: 95 bin lira
► Bedri Rahmi Eyüboğlu’dan “Yaşlı Ağaç”: 90 bin lira

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM