Beltaş Kitap Kafe söyleşileri başladı

Beşiktaş Belediyesi tarafından kültür sanat hayatına kazandırılan Beltaş Kitap Kafe’de imza ve söyleşi günleri başladı. İlk konuk araştırmacı yazar Elfin Tataroğlu oldu.

Beltaş Kitap Kafe söyleşileri başladı

Beltaş Kitap Kafe söyleşileri başladı. Beltaş Kitap Kafe kültür sanat buluşmalarının yeni mekanı olarak yazar, düşünür ve gazetecilerle vatandaşları bir araya getiriyor. 

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen imza ve söyleşi günlerinin ilki Beltaş Kitap Kafe’de gerçekleştirildi. Yazar ve araştırmacı Elfin Tataroğlu’nun konuk olduğu söyleşiye Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da katıldı.

Araştırmacı yazar Elfin Tataroğlu, ‘Aydınlanma Yolunda Bir Ömür Bahriye’ adlı kitabını imzaladı ardından da konuklarla söyleşi yaptı.

Sosyal belediyecilik anlayışı 

Söyleşide Elfin Tataroğlu kültür sanat hayatına kazandırılan Beltaş Kitap Kafe için Başkan Rıza Akpolat’a teşekkür etti. Beltaş Kitap Kafe’nin özellikle bölgede yer alan üniversitelerdeki akademisyen ve öğrencilere önemli imkânlar sunduğunu belirterek, Beşiktaş Belediyesi’nin bu projeyle örnek bir sosyal belediyecilik anlayışına imza attığını vurguladı.

‘Aydınlanma Yolunda Bir Ömür Bahriye’ adlı kitabının yazım sürecine değinen Tataroğlu “1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlere kurban giden aydınlarımızın hayatını zaten araştırıyordum. Bahriye Üçok’u 6 Ekim 1990 günü kaybettik. 30 yıla yaklaşan bu süreçte Bahriye Üçok hakkında yazılmış bir eser yoktu. Bir araştırmacı olarak bu kitabı yazmaya karar verdim. Böylesi aydın bir insanın hayatının yazılmaması yeni kuşaklara haksızlık olurdu” diye konuştu.

Semt sakinlerinin isteği üzerine yapıldı

Tataroğlu’nun ardından konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Beltaş Kitap Kafe projesinin zor şartlar altında hizmete girdiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Bugün bizim için özel bir gün. Beltaş Kitap Kafe Söyleşileri’nin ilk günü. Bu vesileyle bizi yalnız bırakmayan Elfin Tataroğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Biz projelerimizi belirlerken katılımcı bir anlayışla belirledik. Burası da buradaki 6-7 mahallenin ortak talebiydi. Komşularımız şunu ifade ettiler, bizim Beşiktaş’ta eskiden denize girdiğimiz çay ve kahve içtiğimiz yerlerle bağlantımız kesildi ve bu yerler tekrar kamuya açılsın dediler.

Biz de hızlıca İBB ile birlikte bir protokol gerçekleştirerek burayı bir sosyal tesis haline getirdik. İkinci olarak da tabi Beşiktaş tam bir öğrenci kenti. 9 tane üniversitemiz, yaklaşık 300 bin öğrencimiz var.

Biz de öğrenci dostu belediye olmanın verdiği sorumluluğu değişik alanlarda yerine getirmeye çalışıyoruz. En önemli konulardan bir tanesi öğrencilerimizin ders çalışacakları, kitap okuyabilecekleri alanları yoktu. Bu kitap kafemizin bir kısmını da öğrencilerimiz faydalansın diye hayata geçirdik.” 

Başkan Akpolat, ‘Aydınlanma Yolunda Bir Ömür Bahriye’ kitabından da bahsederek, ‘”Tataroğlu’nun kitabı çok kıymetli. Cumhuriyet kurulduğundan beri bir demokrasi mücadelesi verilmekte. Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı ve daha ismini sayamayacağım birçok aydınımız bu ülkenin karanlıklardan aydınlığa çıkması için hayatlarıyla bedel ödemiş devrimcilerdir. Bizler de onların yolundan gitmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin sonunda Başkan Akpolat, Tema Vakfı’na Elfin Tataroğlu adına dikilen fidan plaketini takdim etti.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.