Bir Asrın Ardından Cepheler İnsanlar ve Büyük Zafer Sergisi açıldı

‘Bir Asrın Ardından Cepheler İnsanlar ve Büyük Zafer Sergisi’ Türkiye İş Bankası Müzesi’nde açıldı.

Bir Asrın Ardından Cepheler İnsanlar ve Büyük Zafer Sergisi açıldı

Bir Asrın Ardından Cepheler İnsanlar ve Büyük Zafer Sergisi açıldı. 28 Ekim Perşembe günü Türkiye İş Bankası Müzesi’nde açılan sergide, istiklal mücadelesinin kahramanlarına ait 250’ye yakın İstiklal Madalyası ile yüzlerce aile yadigârına da yer alıyor.  Sergi, 1 yıl boyunca Türkiye İş Bankası Müzesi’nde ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni doğuran Milli Mücadele’nin üzerinden bir asır geçerken o olaylar, anılar ve kişilerin değeri ve ortak belleğimizde kapladıkları yer giderek artıyor. Sekiz salona yayılan Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer Sergisi, hafıza yenilemeye ve yakın geçmişle onurlanmaya bir davet niteliğinde.

Prof. Dr. Mesut Uyar ve Dr. Selim Erdoğan’ın danışmanlığını yaptığı serginin küratörü ise İzzeddin Çalışlar. Serginin tasarımında Cem Kozar, Işıl Ünal, PATTU, Serra Uludağ ve Ömercan Çakır’ın imzaları bulunuyor. 

Sergiye koleksiyon ve arşivleri ile katkıda bulunanlar: Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, Celal Bayar Vakfı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, İnönü Vakfı, Kazım Karabekir Paşa Müzesi, Mudurnu Kent Arşivi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği, Tek-Esin Vakfı, Türk Kızılay, Egemen Günsav Koleksiyonu, Alaaddin Haznedaroğlu Sıhhiye Koleksiyonu, Mehmet Can İlkin Koleksiyonu, İlker Özkan Koleksiyonu, Dolunay Yalçın-Elif İstiklal Yalçın Koleksiyonu.

Kurtuluş Savaşı’nın kaderini belirleyen aşamaların yanı sıra Anadolu’nun isimsiz kahramanlarına da özel yer verilen ‘Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer sergisi ziyarete açıldı. Sergide 250’yi aşkın İstiklal Madalyası da bir arada sunuluyor. 

Cephelerde Kurtuluş Savaşı’nın kaderini belirleyen aşamaların yanı sıra Anadolu’nun isimsiz kahramanlarına da özel yer ayrılan sergi, farklı koleksiyonlardan derlenen eserlerle bir asrın ardından bu özel dönemi yakından hissetme imkanı sağlıyor. Harp sahalarında bulunan mühimmat parçaları, silahlar, kılıçlar, sıhhi malzeme, pusula, dürbün, telgraf, harita ve benzeri objeleri ile çok sayıda fotoğraf ve filmin yer aldığı sergi, binden fazla parçadan oluşuyor.

İstiklal Madalyaları için özel bölüm 

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yıldönümüne yaklaşırken Kurtuluş Savaşı cephelerine daha yakından bakan sergi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bağımsızlık mücadelesinin kahramanları da anılıyor. Aileler, koleksiyonerler ve müzeler tarafından ödünç verilen 250’yi aşkın madalyanın yanı sıra pek çok yadigar, müzede özel bir alanda ziyaretçilerin izlenimine sunuluyor. Ödünç verilen madalyalar arasında İsmet İnönü ile İş Bankası’nın Kurucu Genel Müdürü Celal Bayar’ın İstiklal Madalyaları da yer alıyor.

Sergiye ilişkin bilgi veren İş Bankası Kurumsal İletişim Koordinatörü Suat Sözen, “Sergi, 1918 yılında itilaf donanmasının İstanbul’a gelmesinden sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘geldikleri gibi giderler’ sözünden başlayıp, 1922’deki ateşkes anlaşmasına kadar olan dönemi kapsıyor. O dönemdeki savaşları, bu savaşlardaki esas kahramanlıkları gösteren Anadolu halkını farklı bakış açılarıyla anlatıyor. Ateşkesin 100’üncü yılına doğru giderken ülkenin kuruluşunda büyük fedakarlıklar gösteren kahramanlarımızı yeniden anmamızı sağlayan bir sergi” dedi.

Yıl sonuna kadar açık 

Serginin 2022 yılının sonuna kadar açık kalmasını hedeflediklerini belirten Sözen, “Yoğun bir ilgi olursa süresini uzatabiliriz. İstiklal sergimiz bugüne kadar 1 milyona yakın ziyaretçi aldı, hala daha İzmir ve Ankara’da açık, bu serginin de insanlarda özel bir duygu bırakacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla ziyaretçi trafiğinin yoğun olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Sözen, “Böyle bir sergi açıp, savaşın kahramanlarını anmamak olmaz diye düşündük. 1 ay kadar önce elinde aile büyüğünün, tanıdığının İstiklal madalyası olan kişilere bu madalyaları bize ödünç vermeleri için bir çağrıda bulunduk. Bunlar çok özel kahramanlar, her şeylerini feda eden insanlar silah arkadaşlarını 100 yıl sonra bir araya getirmeyi amaçladık. Şu anda her biri burada, bu salonda yan yanalar. Çağrımızdan sonra 250 tane İstiklal madalyası getirildi. Hala daha müzeye ödünç vermek isteyen kişiler var. Umarım kahramanları layık oldukları şekilde anmayı başarırız” ifadelerini kullandı.

Müzeye gelip de ilk andan itibaren etkilenmemenin mümkün olmadığını söyleyen Sözen, “Çocukluğumuzda öğrendiğiniz birçok şey farklı boyutlarıyla, hiç bilmediğimiz fotoğraflarla, ilk kez gördüğümüz anlatımlarla karşımıza çıkıyor. Burada bir süre vakit geçirince insan 100 yıl öncesine o günlere gidiyor. İnsanlar buradan milli mücadelenin duygusuyla ayrılacak” dedi.

Müzeye bağışlanan madalyalar 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhuriyet’in ilan edildiği ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk Cumhurbaşkanı seçildiği oturumu yöneten Meclis Başkanvekili merhum Abdullah İsmet Eker’in kızı Mucizat Eker Divringi, babasının İstiklal Madalyası’nı Türkiye İş Bankası Müzesi’ne bağışlamıştı. Daha sonra Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ile Kurtuluş Savaşı ve 2. Dünya Savaşı’nda farklı cephelerde mücadele eden; ayrıca Türkiye İş Bankası’nda 20 yılı aşkın süre görev yapan Osman Nuri Oral’ın torunu Rengin Karan da dedesinin İstiklal Madalyası’nı müzeye bağışlamıştı. Bu bağışların pekiştirdiği ilhamla, ‘Bir Asrın Ardından’ sergisinin ana bölümlerinden biri Milli Mücadele’nin kahramanlarını anmak için ayrıldı.

Bir Asrın Ardından Cepheler İnsanlar ve Büyük Zafer Sergisi açıldı.

Kalıcı olarak emanet edilen 4 İstiklal Madalyası

Yapılan çağrı sonucunda müzeye, ülkemizin dört bir yanından ödünç verilen 251 adet İstiklal Madalyası’nın yanı sıra orijinal madalya beratları, fotoğraflar, kimlik kartları, anı defterleri ve kılıç, kama gibi muharebe eşyaları da sergilenmek üzere teslim edildi. Sergi hazırlık sürecinde madalya sahiplerinden Özden Engin dedesinden, Muammer Eryılmaz ise babasından kendisine miras kalan İstiklal Madalyası’nı Türkiye İş Bankası Müzesi’ne bağışlamaya karar verdi. Türkiye İş Bankası Müzesi’ne 4 madalya da kalıcı olarak emanet edildi.

Eminönü’nde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi’nde açılan sergi, 28 Ekim’den itibaren bir yıl boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Müze, pazartesi hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. 28-30 Ekim tarihlerine özel olarak ziyaret saatleri 19.30’a kadar uzatıldı. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.