Bir Roman Kahramanı Orhan Veli ödüllendirildi

Bir Roman Kahramanı Orhan Veli ödüllendirildi

Haluk Oral yazdığı eseri Bir Roman Kahramanı Orhan Veli ödüllendirildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) tarafından düzenlenen 2016 Sedat Simavi Ödülleri kazananları açıklandı. Haluk Oral, “Bir Roman Kahramanı: Orhan Veli” adlı biyografik eseriyle edebiyat dalında ödüle değer bulundu. 

11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 40 yıldan bu yana sürdürülen ödüller gazetecilik, radyo, televizyon, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor. Edebiyat dalındaki ödül bu yıl Haluk Oral’ın eserine verildi. 

Daha önce Bir İmzanın Peşinde ve Şiir Hikâyeleri ile edebiyat koleksiyonculuğunu kitaplara dönüştüren Haluk Oral, Orhan Veli tutkusuyla da değerli bir eseri okurlara ulaştırmıştı. 

Bir Roman Kahramanı: Orhan Veli, klasik biyografi eseri değil. Aynı zamanda bilinen anı kitabı da değil. Haluk Oral’ın kendi koleksiyonu ve Orhan Veli arşivindeki belgelerle yıllar içinde kurduğu gerçek bir dünya olarak karşımıza çıktı.

Orhan Veli’nin 36 yıl süren hayatının hiç bilinmeyen, az bilinen, daha da önemlisi yanlış bilinen dönemlerine tutulmuş güçlü bir fener. Birbirinden ilginç mektuplar ve fotoğraflarla Orhan Veli’nin çevresindeki kişileri dile getiriyor, yaşamları renklendiriyor Haluk Oral.

Orhan Veli ve çevresini, dönemin önemli kültür ve insanlarını da bugünlere taşıyan sürprizlerle dolu bu kitaptan sonra Orhan Veli şiirleri hiç kuşkusuz bambaşka bir gözle okunacak.

“Haluk Oral, sıradan bir koleksiyoncu, belgeleri tozlu raflarda saklayan klasik bir arşivci değildir. Onun için her yeni belge, koleksiyona kattığı her parça, yeni bir çalışmanın tahrikçisidir” demişti Doğan Hızlan.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.