Botticelli’nin tablosuna rekor fiyat 92 milyon

Sandro Botticelli’nin 15. yüzyılda yaptığı Madalyon Tutan Genç Adam (Young Man Holding a Roundel) adlı tablosu, 92 milyon dolara satıldı.

Botticelli’nin tablosuna rekor fiyat: 92 milyon dolar! Müzayedede satılan Sandro Botticelli’nin 15. yüzyılda yapılan Madalyon Tutan Genç Adam adlı tablosu 2021 yılının satış rekoru olarak kayıtlara geçti. 

Sandro Botticelli’nin 15. yüzyılda yaptığı Madalyon Tutan Genç Adam (Young Man Holding a Roundel) adlı tablosu, Londra merkezli Sotheby’s Müzayede Evi tarafından satışa sunuldu. Koronavirüs nedeniyle çevrimiçi yapılan müzayedede tablo rekor fiyata satıldı. 

Sanat dünyasındaki müzayedelerin pandemi nedeniyle gereken ilgiyi görmediği gerçeğinden hareket eden uzmanlar, Botticelli’nin tablosunun en fazla 80 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyorlardı. Ancak Madalyon Tutan Genç Adam tahminleri yıktı ve 92 milyon dolara alıcı buldu. Bu satış, ‘2021’in satış rekoru’ olarak kayıtlara girdi. 

15. yüzyılda yapılan Madalyon Tutan Genç Adam (Young Man Holding a Roundel) adlı tablonun, Botticelli gibi birçok sanatçının patronu olan Florentinalı asilzade Medici’ye ait olduğu sanılıyor.

Tablonun New York’ta emlak işleriyle milyarder olan ve geçen yıl ölen Sheldon Solow’a ait olduğu yolunda çok sayıda haber yapıldı. Forbes’a göre Solow’un toplam serveti 4.4 milyar dolar civarında.

Tablo, bir dönem dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi ile Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi’nde de sergilenmişti.

Bugüne kadar İtalyan Rönesans Ressamı Sandro Botticelli’ye ait bir müzayedede satılan en pahalı eser 10.4 milyon dolarla “The Rockefeller Madonna” adlı tablo olmuştu.

2020 yılında bir müzayedede satılan en pahalı sanat eseri 1909 doğumlu İrlandalı ressam Francis Bacon’ın Yunan Aeschylus Oresteia hikayesinden esinlenerek yaptığı Triptych (üç çerçeveli resim) adlı eseriydi. Bacon’ın tablosu geçtiğimiz haziran ayında 84.5 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.