Budapeşte’ye Güneştekin’in Işığı Yansıdı

Güler Sanat, 9-12 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenecek Art Market Budapest Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda Ahmet Güneştekin, Istvan Orosz, György Szabo ve Eylül’de Ankara’da sergisi açılan  ünlü sanatçı Frigyes König’in çalışmalarını Avrupalı sanatseverlerle buluşturuyor.ahmet-gunestekin

“Art Market Budapest, Uluslararası Çağdaş Sanatlar Fuarıbu yıl dördüncü kaz düzenleniyor. Fuarda ünlü sanatçımız Ahmet Güneştekin ile birlikte Macar sanatçılar  Istvan Orosz, György Szabo, Frigyes König’in eserleri sergilenecek. 

Istvan Orosz, Macaristan’ın dünyaya açılan sanat penceresi olarak kabul ediliyor. György Szabo, boşluğun düzeni ile insanın bereketini bastırılmış duygularla heykellerinde birleştiriyor.Frigyes König, Macaristan Güzel Sanatlar Akademisi eski rektörü ve şimdiki dekanı. 

2013 yılındaki fuar sergisi ile Macaristan medyasında da geniş yankı bulan Güler Sanat, 2014 yılında Ahmet Güneştekin’in merakla beklenen son dönem eserlerine geniş yer verecek.

Güneşe açılan kapılar

Güler Sanat standında geçen yıl “Güneşe Açılan Kapılar” başyapıtı Türkiye dışında ilk kez sergilenen ve Macar medyasında ana haber bültenlerine kadar geniş yer bulan Ahmet Güneştekin’in Yüzleşme – İnkar  eserinin yanı sıra, Optik Degradeler ve Güneş Patlamaları serisinden çoğu ilk kez sergilenecek. Mezopotamya mitolojilerinin çağdaş yorumları Avrupalı sanatseverlerle buluşacak.

2013 yılında Marlborough NY ile de bir anlaşma imzalayan Güneştekin, dikkat çeken New York sergisinden sonra Amsterdam’da ve son olarak Eylül’de açılan Monaco sergisi ile dikkatleri üzerinde topladı.

2013’te Ankara’daki sergisinde ülkemizde de büyük ilgi gören, akıl oyunları ile birleştirdiği anamorfik üslubu çağdaş sanata uyarlayan öncü isim Istvan Orosz’un çalışmaları da Güler Sanat standında yer alacak. Ayrıca 19 Eylül’de Güler Sanat’ta açılan ‘Simyacı’ isimli sergisi Frigyes König’in sanatla bilimi bir Rönesans ustalığıyla harmanladığı eserleri sanatseverlerle buluşacak.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.