Büyük Cam otobiyografi sevenlere

NOTOS Yayınları Meksikalı yazar Mario Bellatin, deneysel otobiyografisi Büyük Cam’ı yayımladı. Eser için, otobiyografi türünün yerleşik kalıplarının dışına çıktığı belirtiliyor.

Büyük Cam otobiyografi sevenlere

NOTOS Yayınları Meksikalı yazar Mario Bellatin, deneysel otobiyografisi Büyük Cam’ı yayımladı. Eser için, otobiyografi türünün yerleşik kalıplarının dışına çıktığı belirtiliyor. Bellatin için otobiyografi yazarın kendi kimliğini bütünleştirdiği bir anlatı değil, kendini farklı kimliklere parçaladığı bir kendinden çıkış kurgusu. Bellatin “Bellatin”i birbirine hiç benzemeyen üç ayrı otobiyografiye bölerek kendisini öz yaşam kurmacalar içinde yeniden yaratıyor.

“Tenim, Işıltılı”da annesinin onu götürdüğü hamamlarda testislerini sergileyerek hem sayısız armağan topluyor hem de Özel Okul’a girmeyi başarıyor. “Mürşidenin Gerçek Hastalığı”nda şehit derviş mertebesinde bir karakter oluveriyor ve kitaplarına, hayatına, sufiliğe dair birtakım düşler eşliğinde sufi topluluğunun mürşidesinin gerçek hastalığının peşine düşüyor. “Modern Görünümlü Bir Karakter”deyse anlatıcının kimliği, cinsiyeti, yaşı, geçmişi ve arzuları durmaksızın değişiyor, kâh araba avına çıkmış bir adam oluyor, kâh kırk altı yaşında kukla gösterileri yapan küçük bir kız…

Adını Duchamp’ın ünlü çalışmasından alan Büyük Cam, boşlukları ve yanıtsız kalan sorularıyla klasik bir otobiyografinin yakalayamadığı bir hakikat düzeyinde çokboyutlu bir tablo yaratıyor.

“Yazmadan yazmak… bu yolda atmam gereken ilk adım, Mario Bellatin adındaki yazardan kurtulmaktı.”

Notos Edebiyat – Otobiyografi

İspanyolcadan çeviren Süleyman Doğru

Kapak Tarık Kirpi

125 s. • 13*19,5 cm

Nisan 2017 • 12 TL

ISBN 978-605-2389-00-3

 

 

Editör: Pelin Çite

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.