Casusluk romanı Ölümün Adı Yok raflarda

Casusluk romanı Ölümün Adı Yok raflarda

Savaş gazeteciliği yapmış Gerald Seymour’ın casusluk romanı Ölümün Adı Yok yayımlandı. Matbuat Yayın Grubu tarafından basılan romanın konusu Irak, İran ve Afganistan üçgeninde bir bomba uzmanın yaşadıklarını merkeze alıyor.

Yaşayan en büyük casusluk romanı yazarlarından Gerald Seymour’ın, orijinali 2011’de basılan kitabı Ölümün Adı Yok’u yayınladı.

İngiliz istihbarat aygıtının hedefinde, Irak ve Afganistan’da sayısız müttefik askerinin ölümünden sorumlu bir bomba uzmanı; Mühendis Raşit. Kanser hastası karısının tedavisi için İran’dan ayrılmak zorunda olan Mühendis ne zaman, nereye gidecek? Bu soruların cevaplarını arayan MI6 bir tilki ve bir porsuktan müteşekkil ekibi İran’a gönderiyor.

Gizli gözetleme uzmanları Joe ‘Foxy’ Foulkes ve Danny ‘Badger’ Baxter sivrisineklerle dolu bataklığın ortasında, kızgın güneşin altında bir yandan birbirlerinin yükünü taşırken bir yandan da Mühendis’in evini gözetleyecekler. En ufak bir hata, onları yadsınabilir, adı olmayan bir ölüme sürükleyebilir…

2015’te yayınlanan Onbaşının Karısı’nın ardından Matbuat’ın Türkçe’ye kazandırdığı bu ikinci kitabıyla Gerald Seymour, bir kez daha, istihbarat dünyasındaki isimsiz adam ve kadınların mikro-evrenine odaklanıyor. Ölümün Adı Yok, bir yandan piyonların evrenindeki korku ve cesaretin, bencillik ve fedakârlığın sınırlarını çizerken diğer yandan ulusal güvenlik uğruna verilen tavizlere dair ahlaki bir muhasebeye girişiyor.

Gerald Seymour kimdir?

1941’de İngiltere’de doğan Gerald Seymour, 1963 yılında Independent Television Network’de gazeteciliğe başladı. 23 yaşında Güney Vietnam savaşını haber yapmak üzere bir yıllığına Singapur’a gönderildi. Bu süre içinde Borneo’daki İngiliz kontrgerilla operasyonlarını ve Pakistan-Hindistan savaşını birinci elden izleme fırsatı buldu. 1967’de gerilla savaşını takip etmek üzere İngiliz Ordusuyla Aden’de beş ay geçirdi. Seymour böylece sıcak bölgelerin muhabiri olarak ününü artırdı. Gazetecilik kariyerinin devamında, geniş bir yelpazeye yayılmış sayısız haber yazan Seymour, on iki yıllık habercilik tecrübesini roman yazarı olarak değerlendirmeye karar vererek, 1975’te ilk kitabı Harry’s Game romanını yayınladı. Harry’s Game’i, birçoğu sinemaya ya da televizyona uyarlanmış otuzu aşkın roman takip etti.

Editör: Serdar Tunatürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.