Cemal Süreya Ve Çocuk kitabı şiirsel bir dostluk hikayesi

Şiirimizin önde gelen isimlerinden Cemal Süreya’nın izlerinin yer aldığı çocuk hikaye kitabı Cemal Süreya Ve Çocuk raflarda yerini aldı.

Cemal Süreya Ve Çocuk kitabı şiirsel bir dostluk hikayesi raflarda yerini aldı. Şair, yazar, karikatürist Erol Büyükmeriç, “Cemal Süreya Ve Çocuk” adlı kitabıyla okurlarla buluşuyor.

Kanatlı Düşler adlı şiir seçkisiyle tanınan Erol Büyükmeriç, şair Cemal Süreya’yı çocukların dünyasıyla buluşturuyor.

Cemal Süreya Ve Çocuk, kurmaca bir öykü kitabı. Süreya’nın gerçek yaşamından, anılarından ve sanatsal kişiliğinden derin izler taşıyor.

Ödevi için Kadıköy sokaklarında bir kitap arayan on yaşındaki bir çocuk tesadüfen şair Cemal Süreya ile tanışır. Kısa süreli arkadaşlığın konu edildiği Cemal Süreya Ve Çocuk adlı kitap TUDEM Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Türk şiir sanatına yön veren bir şairin özgün yapıtlarından ve çevirilerinden bahsederek çocuklarda büyük şairi daha yakından tanıma ve şiir okuma hevesi uyandıran bu naif kitap, bazı karşılaşmaların ne kadar anlamlı ve ilham verici olabileceğini de gözler önüne seriyor.

Cemal Süreya Ve Çocuk kitabının konusu

Öğretmeninin verdiği ödev için Afrika’yla ilgili bir kitap arayan Berk soluğu Kadıköy’ün alacalı sokaklarında alır. Her yanı kitapçılar, sanat merkezleriyle dolu bu tarih ve kültür kokan semtin köşelerinden birinde, gözüne bir kitap sergisi ilişir. Azıcık tereddüt biraz da merakla yanaştığı sergide, adını hayatı boyunca unutamayacağı, olağanüstü bir şairle tanışır. Cemal Süreya ile rastlantı sonucu gelişen dostlukları, Berk’in küçük yüreğinden dökülen sımsıcak dizelerin de kanatlanmasına vesile olacaktır…

Cemal Süreya’ya esin kaynağı olan bazı klasik resim başyapıtlarını kurgusuna dâhil ederek hikâyesini zenginleştiren bu renkli kitapta şairin dilden dile dolaşan deyişlerinden ve şiirlerinden örnekler de yer alıyor. 

Zeynep Özatalay’ın karakteristik desenleri eşliğinde, gerçek mekânlarda, gerçek karakterlerle “şiirsel” bir anlatı sunan Cemal Süreya ve Çocuk, büyük şairin ömrünün son yıllarına tanıklık ettirirken, anı-belgesel tadında bir okuma deneyimi yaşatıyor.

Erol Büyükmeriç hakkında

1942’de İstanbul’da Doğdu. Anadolu Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği öğrenimi gördü. Demiryollarında memurluk ve ilköğretimden liseye çeşitli kademelerde öğretmenlik yaptı. Emekliliğinden sonra çocuk ve gençlik yazınına yöneldi. Eskişehir’de Meriç Kardeş adlı çocuk dergisini dört sayı çıkardı. Kimi şiir, öykü ve yazıları, Çağdaş Türk Dili, Türk Dili, Varlık, Güzel Yazılar, Düzyazı Defteri ve Yazılıkaya dergilerinde yayımlandı. Karikatür alanında da ürünler veren Büyükmeriç; Eskişehir, Ankara ve Akşehir’de üç kişisel sergi açtı ve birçok karma sergiye katıldı. Midas’ın Serçeparmağı adlı romanı ile 2006 Dünya Kitap Altın Sayfa İlkgençlik Ödülü”nü, Kanatlı Düşler adlı şiir kitabı ile Özkan Mert 2016 Şiir Ödülü’nü aldı. 2019 yılında Eskişehir, Tekeciler köyünde çocuklar için şiir atölyesi etkinlikler yaptığı işlevsel bir Sanat Evi açtı. Çocuk Kütüphanesi kurdu.
 
Zeynep Özatalay hakkında

İstanbul’un Kanlıca semtinde doğdu. Okula  başlayınca derslerinde hiç boş durmadı, matematik ve coğrafya öğretmenlerinin çok güzel karikatürlerini çizdiği için apar topar mezun edildi. O tarihten beri gördüğü her şeyi çiziyor ve çocuk kitapları yapıyor. Biri tombul, diğeri zayıf iki kedi kendilerini biraz mama karşılığı eve aldırdıklarından beri onlarla yaşıyor. Yüzmeyi ve kurabiye yemeyi seviyor, ikisini aynı anda denediyse de asla başarılı olamadı.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.