Çiçero filmi MİT elemanlarına özel gösterimle seyrettirildi

17.01.2019
A+
A-

Yüz yılın Türk casusu İlyas Bazna’nın maceralarının yer anlatıldığı Çiçero filmi için MİT elemanlarına özel gösterim yapıldı. Film vizyona girmeden önce MİT elemanları izledi.

Çiçero filmi MİT elemanlarına özel gösterimle seyrettirildi. Türkiye’nin ilk casuslarından olan İlyaz Bazna’nın maceralarının yer aldığı Çiçero filmiyle ilgili dikkat çekici bir ayrıntı var. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) çalışanları için Çiçero özel gösterimi yapıldı. Vizyona girmeden önce Çiçero’yu ilk kez MİT elamanları izledi. Çiçero’nun başrolünde oynayan Erdal Beşikçioğlu, MİT çalışanlarının filmler ilgili görüşünü ise şu cümleyle özetledi: “Büyük gurur duydular” 

Çiçero MİT özel gösterimiyle ilgili gelişme medyaya yansımadı. Bu detay geçtiğimiz gün NTV’deki Gece Gündüz programına konuk olan Çiçero ekibiyle yapılan söyleşide gündeme geldi. Böylesine haber değeri taşıyan bir gösterim belli ki kamuoyundan gizli tutulmaya çalışıldı ya da konunun medya malzemesi yapılması istenmedi. 

Filmde İlyaz Bazna, İkinci Dünya Savaşı’nda Ankara’da garson rolüne girmiş bir Türk casusudur. Hitler Almanyası döneminde İlyas Bazna, “yüz yılın casusu” olarak değerlendiriliyor.  

Filmin yönetmeni Serdar Akar. Filmin yapımcısı Mustafa Uslu, Türk sinema tarihinde ilk kez bir casusuluk filminin çekildiğini belirtiyor. Musta Uslu, tarihte gerçek bir Türk istihbarat kahramanı olan İlyas Bazna’yı sinemaya aktardıkları için mutlu olduğunu söylüyor. Uslu,  MİT elemanı İlyas Bazna’nın, 3 ay önce MİT tarafından onurlandırıldığını da kaydediyor.

Çiçero filmi MİT elemanlarına özel gösterildi

Filmin yapım aşamasında MİT ile görüştüklerini ve fikir alış verişi yaptılarını da açıklayan Mustafa Uslu “Biz bu projede de teşkilatla görüşüyoruz. Hatta vizyondan önce bütün personel olarak filmi izleyecekler.” diyordu. Dediği de oldu. Çiçero filmi MİT elamanlarına özel gösterimle seyrettirildi. 

NTV yayınındaki söyleşide Erdal Beşikçioğlu, Çiçero’nun MİT elemanlarına özel gösterimle seyrettirildiğini ifade etti. Programın sunucusu Gülay Afşar “Filmi izledikten sonra ne söylediler” diye sordu. Erdal Beşikçioğlu “Geçen akşam oradaki arkadaşlarla birlikte seyrettik filmi. Büyük gurur duydular.” 

Mustafa Uslu da konuyu şu sözlerle sürdürdü: “Çünkü kendi kahramanları. Kendi görevleri icabı görüşlerini ortaya koyamıyorlar. Bugüne kadar dile getirilmemiş. Görevlerinin gizliliği esasıyla gündeme de getiremiyorlar. Ama büyük bir kahraman ve Türkiye için büyük bir görevi yerine getiriyor.”

Çiçero filmi 18 Ocak 2019 tarihinde vizyona girecek. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.