Dante’den ilhamlı Boyalı Peçe

Boyalı Peçe, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde yerini aldı.  İngiliz romancı, oyun ve öykü yazarı W. Somerset Maugham’ın eseri olan Boyalı Peçe, bir kadının ruhani uyanışını konu ediyor.

Yazar, Dante’nin İlahi Komedya’sındaki mısralarından esinlenerek Boyalı Peçe’yi kaleme aldığını belirtiyor. 

Zaman olarak 1920’li yıllarda geçiyor yaşananlar. Mekan olarak ise Londra ve Hong Kong… Boyalı Peçe, bir kadının ruhani uyanışını konu ediyor. Annesi tarafından sosyal statüsünü evlilik yoluyla yükseltmeye yönlendirilen Kitty, yaşı ilerlerken ufukta böyle bir evlilik belirmeyince sevmediği bir adam olan Walter’la evlenir.

Walter’ın Kitty’nin ihanetini öğrenmesiyle başlayan süreçte, genç kadın kendi sığlığını ve insani zaaflarını fark ederek, hayatında ilk kez anlam aramaya başlar. Maugham, hikâyeyi yazarken Dante’nin şu mısralarından ilham aldığını belirtiyor:

“Yeryüzüne dönüp de

Bu uzun gezinin yorgunluğunu giderince

Anımsa beni de, adım Pia;

Siena can vermişti bana,

Maremma aldı canımı;

Parmağıma nikâh yüzüğü takan, iyi bilir bunları.”

Boyalı Peçe 1924 yılında Cosmopolitan dergisinde tefrika olarak yayımlanmaya başladığında, romandaki karakter ve olaylarla kendi hayatları arasında paralellik kuran bazı kişiler dergiye dava açmışlardı. Derginin 250 sterlin ödemesiyle anlaşma sağlanmış, ancak yazar hikâyenin geçtiği Hong Kong’u hayali bir sömürgeye dönüştürmüş ve karakterlerinin isimlerini değiştirmek zorunda kalmıştı.

W. SOMERSET MAUGHAM (1874-1965):

İngiliz romancı, oyun ve öykü yazarı, Paris’te doğdu ve on yaşına kadar bu şehirde yaşadı. Canterbury’deki King’s School’da öğrenim gördü. Heidelberg’de bir yıl geçirdikten sonra Londra’daki St. Thomas Hastanesi Tıp Okulu’na girdi ve 1897’de mezun oldu. Ancak ilk romanı Liza of Lambeth’ın (1897; Lambeth’li Liza) başarı kazanması üzerine edebiyata yöneldi. Of Human Bondage (1915; İnsanın Esareti Üzerine) adlı romanı genç bir tıp öğrencisinin acılı olgunlaşma yıllarını anlatan yarı otobiyografik bir yapıttır. 1919’da yayımlanan The Moon and Sixpence (Ay ve Altı Peni) romancı olarak kabul görmesini sağladı. Bir diğer önemli yapıtı The Razor’s Edge’de (1944; Bıçak Sırtı) ise savaştan yeni çıkmış Amerikalı bir askerin terhis olduktan sonraki arayışlarını anlattı. 1927 yılında güney Fransa’ya yerleşen Maugham, hayatının sonuna dek burada yaşadı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.