Darülbedayi’nin Adı Bir Asır Sonra Caddede

20.11.2014
A+
A-

Tiyatro sanatında ayrı bir yeri olan Darülbedayi yani adı bir caddeye verildi. 100’üncü yaşını kutlayan Darülbedayi’nin adı Belediye Meclis kararı ile Şişli Harbiye’de bulunan ve İstanbul’un önemli kültür merkezleri Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu arasından geçen caddeye tabela asıldı. ‘Gümüş Caddesi’ olarak bilinen cadde bundan böyle yeni adıyla bilinecek.cadde
Darülbedayi’nin kuruluşunun 100. yılı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dün düzenlenen muhteşem bir organizasyonla kutlandı. Gecede sahne alan Erhan Yazıcıoğlu, Zihni Göktay, Nükhet Duru, Erol Evgin, Neco, Emre Altuğ, Burak Kut, Cihan Ünal, Hakan Aysev, Ayça Varlıer ve Aslı Omağ büyük alkış aldı.

Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nın, yegane tiyatro orkestrası olan Şehir Tiyatroları Orkestrası’na eşlik ettiği gecenin şefliğini, Hakan Elbir gala gecesi için oluşturulan büyük orkestranın icra ettiği müziklerin düzenlemelerini Şehir Tiyatroları Müzik Direktörü Selim Atakan gerçekleştirirken, yönetmenliğini Arda Aydın üstlendi. Gala öncesinde, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu ve beraberindeki sanatçılar, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nden Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na yürüdü.

Belediye meclisinin aldığı kararla ‘Gümüş Caddesi’ olarak bilinen cadde, ‘Darülbedayi Caddesi’ olarak değiştirildi. Yazıcıoğlu ve beraberindekiler, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin duvarına ‘Darülbedayi Caddesi’ tabelasını astı. Bu sırada sanatçılar toplu fotoğraf çektirirken, bazıları da selfie yaptı. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen 100. yıl galasına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile aralarında Kadir İnanır, Erdal Özyağcılar, Perihan Savaş, Zihni Göktay, Cihan Ünal ve Çiğdem Tunç gibi sanatçılar ile çok sayıda Şehir Tiyatrosu sanatçısı katıldı.

Zihni Göktay’a büyük alkış

Gecede; Erhan Yazıcıoğlu ‘Gölge’, Engin Alkan ‘Mezarcının Türküsü’ ile büyük alkış alırken, ‘Tevye’ performansıyla Cihan Ünal, ‘Ah Berelim’ ile Zihni Göktay-Funda Postacı-Sezai Altekin ayakta alkışlandı. ‘Lüküs Hayat’, ‘Keşanlı Ali Destanı’, ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ gibi Türk müzikal tarihine damga vurmuş oyunlarının yanı sıra, ‘Batı Yakasının Hikâyesi’, ‘Sefiller’, ‘Evita2 ve ‘Damdaki Kemancı’ gibi dünya müzikal tarihinde yer eden eserlerden de şarkılar Nükhet Duru, Burak Kut, Ayça Varlıer, Hakan Aysev, Erol Evgin tarafından seslendirildi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.