Dünya Tiyatrolar Günü’nde Alkışlar Köy Kadınına

04.11.2014
A+
A-

Dünya Tiyatrolar Günü’nde size öyle bir tiyatro sevdalısı köy kadınını anlatacağım ki alkışlayacaksınız Onu… 45 yaşına dek hiç oyun izlemeyen bu kadın şimdi Sabancı Vakfı tarafından “haftanın ismi” seçildi.ummuhan_kocak2

Ümmiye Koçak, 45 yaşına dek tiyatronun t’sinden bile haberdar değildi. Tarsus Şehir Tiyatrosu, köyüne geldiğinde O da diğer komşuları gibi ilk kez bir oyun izledi. Hani “Bir kitap okudum hayatım değişti” misali Ümmiye Koçak’ın da hayatı o oyunu izledikten sonra başka bir hal aldı.

Yıl 2000 idi tiyatro topluluğu geldiğinde köye. Ümmiye Koçak’ın içine düşen tiyatro ateşi Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nun kurulmasını sağladı. İşte bu tiyatro sevdalısı kadın oyunları kendi yazıyor, oynuyor, oynatıyor, yönetiyor… Köy kadınlarının sesini tiyatro ile duyuruyor hayata, dünyaya.

 

ummuhan_kocak

27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla Sabancı Vakfı tarafından gerçekleştirilen “Fark Yaratanlar” projesi kapsamında haftanın ismi seçildi Ümmiye Koçak.

Ümmiye Koçak köydeki arkadaşlarının her türlü sıkıntısını sahneler ama isimler değişiktir elbette. Diyor ki “Ben de o zaman bu çocuklar gibi bir tiyatro oyunu yazmalıyım, arkadaşlarımın yaşadıklarını başka isimlerle onlara oynatırım dedim. O zaman da kocaları yanlışlarını görür ve kendilerini düzeltirler diye düşündüm.”

Tiyatro yolunda en büyük destek eşi ve çocuklarından gelir. Köy hali, alışık değildirler ve elbette beklenen olumsuz tepkiler gelir. Ancak o perdeleri açmıştır bir daha kapanmamak üzere. Köy kadını Ümmiye Koçak tiyatrocu Ümmiye’dir artık. 2001 yılında Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu kurmayı başarır.

Oyunlar sahnelemekle kalmaz bir de kadına yönelik şiddeti konu edene film de çeker Ümmiye Koçak. “Yün Bebek” filminin senaryosunu yazmak için Mersin Sinema Derneği’nden örnek bir senaryo alır. Defalarca yeni baştan yazar. İşte bu film New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülü alır.

İlk oyunu seyrettiğinden bu güne 10’u aşkın tiyatro oyunu ve bir sinema filmini hayata kazandırdı Ümmiye Koçak. Dünya Tiyatrolar Günü’nde bu sanatçıyı gönülden alkışlıyoruz: “Perdelerin hep açık olsun Ümmiye Koçak”

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.