Dünyaya Nasıl Hükmedersin kara mizah ustasından

Man Booker finalisti yazarlardan Tibor Fisher, Dünyaya Nasıl Hükmedersin adlı kitabıyla raflardan okurlara ulaşıyor.

Dünyaya Nasıl Hükmedersin kara mizah ustasından, Man Booker finalisti yazar Tibor Fischer’in eseri; raflarda yerini aldı. April Yayıncılık etiketiyle okurlara ulaşan kitap Göbeklitepe’den Orta Çağ Avrupası’na, Cennet Bahçesi’nden kıyamete kaçışın hikayesini anlatıyor. 

The Times, kitapla ilgili şu yorumu yapmış: “Man Booker finalisti Tibor Fischer paranın ve gücün krallarıyla kafa buluyor, dünyaya kara komedisiyle hükmediyor.” 

Dünyaya Nasıl Hükmedersin kitabının konusu

Londra’ya hoş geldiniz. Bu şehirde milattan önce 50’den beri hırsızlık yapılır ve adam indirilir. Bu aralar sektör krizde. Aslında hayatın kendisi krizde. Yapımcı ve televizyoncu Baxter Stone krizi fırsata çevirmenin peşinde. Baxter gırtlağına kadar borç içinde; evinin yolunu bir Lamborghini kapatmış durumda, MI6 ise telefon görüşmelerini dinliyor. Baxter’ın şahane bir yırtma planı var. Öyle bir belgesel çekecek ki bütün parsayı toplayacak. Kim bilir, belki de dünyaya nasıl hükmedeceğini bulmuştur!

Kitapla ilgili yorumlar

“Zıpır bir kalem, matrak bir roman.” Daily Telegraph

“Tibor Fischer edebiyatın Ali G’si. Öyle yazıyor ki kitabı okurken bir sonraki kitabını merak etmeye başlıyorsunuz.” New Statesman

“Işıltılı, sıkı, enerjik. Zekasıyla büyülüyor, ironisiyle hayran bırakıyor.” Scotsman

“Hadi açık konuşalım, Fischer’in sırrı şu: Her romanında elmas sertliğinde, kömür karası hikayeler anlatıyor. Dünyaya Nasıl Hükmedersin’de ise kendini aşmış.” Time Out

“Edebiyat dünyasının en zeki entelektüelinden yine bir salvo.” Guardian

Tibor Fischer hakkında 

Tibor Fischer 1959 yılında Stockport’ta dünyaya geldi. Londra’da büyüdü, eğitimini Cambridge’de tamamladı. Uzun yıllar gazetecilik yaptı. Özellikle Under the Frog, the Thought Gang (Düşünce Çetesi), The Collector Collector, Don’t Read This Book If You’re Stupid, Good to be God (Tanrı Olmak Güzel) adlı romanlarıyla, öyküleriyle uluslararası şöhret kazandı. Betty Trask Ödülü, Man Booker Ödülü kısa liste, Granta’nın En İyi İngiliz Yazarlar Listesi’ne henüz ilk romanıyla adını yazdırması… Tibor Fischer’in göz alıcı bir yazarlık kariyeri var. Türkçede eserlerini yayınlayan April Yayıncılık Ocak ayında yazarın son kitabını okurlarla buluşturuyor: Dünyaya Nasıl Hükmedersin. 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.