Ece Ayhan öykü ve şiir yarışmasına tepki

Şair Ece Ayhan anısına düzenlenen öykü ve şiir yarışmasına tepki geldi. Hürriyet gazetesi kültür sanat yazarı İhsan Yılmaz, yarışmayı sert ifadelerle eleştirdi.

Ece Ayhan öykü ve şiir yarışmasına tepki geldi. Çanakkale’nin Eceabat Belediyesi tarafından Ece Ayhan anısına düzenlenen öykü ve şiir yarışmasına yönelik Hürriyet gazetesi kültür sanat yazarı İhsan Yılmaz bir eleştiri yazısı kaleme aldı. 

İhsan Yılmaz, köşesinde şair Ece Ayhan adına düzenlenen öykü ve şiir yarışması düzenlenmesini ve bu yarışma için bildiri yayınlamasını “Ece Ayhan’ı anlamadan adına ödül düzenlenir mi” başlığı ile bir yazıyı okurlarıyla paylaştı. 

İhsan Yılmaz köşesinde Ece Ayhan öykü ve şiir yarışmasına yönelik şu yazıyı yazdı: 

“Çanakkale Eceabat Belediyesi şair Ece Ayhan adına bir öykü ve şiir yarışması düzenlemiş. Son başvuru tarihi 20 Ağustos olan yarışmanın katılım koşullarını sıralayan bir de bildiri hazırlanmış.

Maddelerden ikisi şöyle:

“Yapıtlar Türkçe dilbilgisi ve yazım kurallarına uygun hazırlanmalıdır.”

“Yapıtlar milli ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun olmalıdır.”

Modern Türk şiirinin ustalarından Ece Ayhan için açılan bu yarışma edebiyat dünyasında bir tartışmayı da başlattı.

Hayatı boyunca edebiyat yarışmalarına karşı çıkmış bir şair adına yarışma düzenlemek anısına saygı göstermek midir? Yarışma şartnamesine milli ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ilkelerine uygunluk gibi bir madde koymak için şiirlerinden tek bir dize bile okumamış olmak gerekir.

Türkçe dilbilgisi ve yazım kuralları maddesine ise hiç girmeyeyim. Şiirin ‘cehennet’tini yazan birine nasıl açıklarız bunu?

Kısaca Ece Ayhan şiiri ‘karadır abiler’.

Ödül vermeye kalkmadan önce oturup bir okusaydınız.

Ece Ayhan 12 Temmuz 2002’de, 71 yaşında vefat edince Eceabat’ın Yalova köyünde annesinin yanında toprağa verilmişti.

Memleketinde adına sahip çıkılması güzel bir davranış kuşkusuz. Bunun için pek çok şey yapılabilir. Mesela çocukluğunun geçtiği ve daha sonra bir süre annesiyle yaşadıkları ev tamamen yok olmadan korunabilirdi.”

ETİKETLER:
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.