Emily in Paris dizisine Ukrayna’dan tepki

04.01.2022
A+
A-

Netflix dizisi Emily in Paris, Ukrayna’da tepki topladı. Dizideki Ukraynalı Petra karakterinin hırsızlık yapması ve moda zevkinin kötü olması nedeniyle Ukrayna Kültür Bakanı, Netflix’e bir şikayet mektubu gönderdi.

Emily in Paris dizisine Ukrayna’dan tepki geldi. Ukrayna Kültür Bakanlığı Emily in Paris filmini, ‘Ukraynalı Petra’ karakteri nedeniyle sert eleştirdi.

Dijital platform Netflix’te yayınlanan Emily in Paris dizisi, ikinci sezonunda bu kez Ukrayna’nın tepkisini çekti.

Ukrayna Kültür Bakanı, dizideki Ukraynalı Petra karakteriyle ilgili şikayetlerini dile getirdi. 

İlk tepki Fransızlardan gelmişti

Emily in Paris dizisi önce Fransızların tepkisini çekmişti. Dizideki karakter ABD’li Emily, şirketi tarafından Fransa’nın başkenti Paris’te görevlendirilen bir genç kadındır. Genç kadının başından geçenler Netflix ekranından seyirciyle buluştu. Dizinin ilk sezonunda Fransızları kötü gösterdiği gerekçesiyle Fransızlar memnuniyetsizlikleri duyurmuşlar, tepkilerini dile getirmişlerdi. 

Emily in Paris dizisi bu kez Ukraynalıları kızdırdı. Sputnik’in haberine göre Ukrayna Kültür Bakanı Aleksandr Tkaçenko, oyuncu Lily Collins’in hayat verdiği Emily ile dil kursunda arkadaş olan Ukraynalı Petra karakteriyle ilgili şikayetlerini dile getirdi.

Darya Pançenko’nun canlandırdığı Petra karakterinin moda zevki kötü ve sınır dışı edilmekten korkuyor. Petra bir bölümde de AVM’de hırsızlık yaparak Emily karakterini bir hayli şaşırtıyor.

Kabul edilemez ve aşağılayıcı

Ukraynalıların bu şekilde basmakalıplara sokulmasını eleştiren Ukraynalı Bakan da Telegram hesabından yaptığı yorumda bu karakterin bu şekilde karikatürize edilmesini ‘kabul edilemez ve aşağılayıcı’ buldu, “Yabancılar Ukraynalıları böyle mi görüyor?” diye sordu. Ukrayna basınına göre Tkaçenko, Netflix’e şikayetini mektup yoluyla da iletti.

Bu durum Paris’te yaşayan bazı Ukraynalıların da tepkisini çekerken tam tersini savunanlar da var. Sözgelimi Ukraynalı film yapımcısı Natalka Yakimoviç, “Yani dizilerde kötü karakterler her şey olabilir ama Ukraynalı olamaz, öyle mi? Elbette ki hepimiz karakter Moskovalı olsun isterdik ama insan her zaman her istediğini elde edemiyor” sözleriyle diziyi savundu.

Dizinin ikinci sezonundaki Alfie karakteri de İngilizleri sadece publarda içki içip futbol izleyen birileri gibi gösterdiği için eleştiriliyor.

Yapımcılardan Darren Star, kendi Paris deneyimlerinden yola çıkarak bu diziyi şekillendirdiğini ve Paris’e ‘şehri büyüleyici gösteren gözlüklerle bakmadığını’ söyleyerek bu eleştirilere yanıt vermişti.

ETİKETLER: ,
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.