En Pahalı Heykeltraş İstanbul’da

‘Walking Man I’ adlı heykeli 2010 yılında 104.3 milyon dolara satılarak tüm zamanların en yüksek fiyata satılan heykeli rekorunu kıran 20. yüzyıl sanatının büyük ismi Alberto Giacometti’nin 31’i heykel toplam 123 eseri Pera Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, kuruluşunun 10. yılı kutlama programını dünya sanatında çok özel bir yeri olan Alberto Giacometti’nin seçme yapıtlarından oluşan bir sergiyle başlatıyor. ‘Walking Man I’ adlı heykeli 2010 yılında 104.3 milyon dolara satılarak tüm zamanların en yüksek fiyata satılan heykeli rekorunu kıran 20. yüzyıl sanatının büyük ismi heykeltıraş ve ressam Alberto Giacometti’nin (1901-1966) retrospektif bir yaklaşımla hazırlanan Türkiye ’deki ilk kapsamlı sergisi, 11 Şubat – 26 Nisan 2015 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Alberto Giacometti’nin ‘Walking Man I’ adlı heykeli 2010 yılında 104.3 milyon dolara satılarak tüm zamanların en yüksek fiyata satılan heykeli rekorunu kırmıştı.
Paris, Giacometti Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan ve vakfın yöneticisi Catherine Grenier’in küratörlüğünü yaptığı sergi, Giacometti’nin gençlik dönemi çalışmalarından son yapıtlarına ve tamamlanmamış bir eserine dek büyük ölçüde, sanatçının yaşamı boyunca çalıştığı Montparnasse’taki atölyesinde geçen verimli sanat yaşamını gözler önüne seriyor.

Sergi, Giacometti’nin çalışmalarının belirleyici iki dönemi olan, II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası çevresinde, Paris’te, dönemin önde gelen sanatçı ve entelektüelleriyle dostluklarına da uzanan zamandizinsel ve tematik bir güzergah sunuyor.

Gençlik dönemi yapıtlarına ayrılan ilk bölümde, az bilinen bir dizi resim üstünden, babası, İsviçreli art-izlenimci ressam Giovanni Giacometti’nin etkisi ve genç sanatçının gelişimindeki rolü ortaya konuyor. Alberto Giacometti’nin 1922-1935 arasında, post-kübist sanatçılar ve gerçeküstücü akımla ilişkisi, Paris’te yaptığı önemli bir heykel grubu, Paris’teki ilk yıllarını ve dönemin sanat sahnesinde oynadığı belirleyici rolü açığa vuruyor.

İkinci bölüm, büyük yapıtlarla birlikte çoğunluğu 1950-1960 yılları arasında gerçekleştirilmiş, sanatçının dünya algısını geliştirdiği ve gerçeği olduğu gibi değil de gördüğü gibi yansıttığı olgunluk dönemi yapıtlarını ele alıyor. Bu, ayrıca insan figürü üstüne çok yoğun biçimde çalıştığı bir dönem. Giacometti, resimde olduğu gibi heykelde de doğadan ya da bellekten aralıksız çalışıyor, yakınlarının yüz çizgilerinde insanlığın evrensel ifadesini yakalamaya uğraşıyor.

1960’lı yıllarda Giacometti, yaşadığı kent olan Paris’e sokaklarını, kafelerini, atölyesini ya da karısı Annette’in dairesi gibi daha özel yerleri de çizerek saygısını sunuyor ve bu çizimler onun en son kitabı ‘Paris sans fin’ı (Sonsuz Paris) oluşturuyor. Sergide söz konusu çizimlerden geniş bir litografi seçkisi de yer alıyor.
Sergiye ayrıca arşiv belgeleri (mektuplar, hazırlık desenleri, yayınlar) ve dönemin önde gelen fotoğrafçılarının sanatçıyı yorumladığı bir fotoğraf seçkisi de eşlik ediyor.

Alberto Giacometti’nin toplam 123 eserinin (35 heykel, 19 resim, ‘Sonsuz Paris’ dizisinden 37 desen, 28 fotoğraf ve 4 arşiv belgesi) yer aldığı sergi 26 Nisan’a kadar Pera Müzesi’nde.walking man I

Uzun Cuma
Pera Müzesi, cuma günleri 18:00 – 22:00 saatleri arasında açık ve ücretsiz. Pera Cafe’de ise %20 indirimden yararlanılabilir.

Genç Çarşamba
Pera Müzesi her çarşamba öğrencilere ücretsiz.

www.peramuzesi.org.tr
facebook.com/PeraMuzesi.Museum
twitter.com/PeraMuzesi

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.