Eskimo Masalları ile Kuzeyin gizemli hayatına yolculuk

Kuzeyin gizemli hayatına yolculuğa çıkaran Eskimo Masalları, raflarda yerini aldı.

Eskimo Masalları ile Kuzeyin gizemli hayatına yolculuk… Dünyanın en kuzeyinde yaşayan Eskimoların kültürünün önemli bir parçası olan masallar, kendisi de Eskimo kökenli olan kâşif Knud Rasmussen’in derlemesiyle okurlarla buluşuyor.

Maya Kitap’ın Dünya Masalları serisinin 11. kitabı olan Eskimo Masalları, Macidegül Batmaz’ın çevirisiyle kitabevlerinin raflarında yerini alıyor.

Gecelerin altı ay sürdüğü bir coğrafyada, yakın dönemlere kadar avcı ve toplayıcı olarak hayatını sürdüren ve kuzeyin çetin iklimiyle mücadele eden Eskimolar için masallar hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olmuştur. Bu kültürü merak edenler için Eskimoların masalları, haklarında çok az şey bilinen bu toplumun kültürüne ayna tutuyor.

Eskimo halkı tarafından yapılmış çizimlerin eşlik ettiği Eskimo Masalları’nda okurlar ruh uçuşu yapan kudretli büyücüler, bu büyücülerin düşmanlarından intikam almak için yaptığı ‘tupilak’ denen yaratıklar, her şeyi bilen yardımcı ruhlar ve göl canavarları gibi pek çok Eskimo figürüyle tanışma fırsatı buluyor.

Ayrıca kitabın içerisinde Eskimo figüründen özel bir ayraç da yer alıyor.

Maya Kitap, Eskimo Masalları kitabından önce Kore, Çingene, Norveç, Çin, Amerikan, Kızılderili, Türk, Rus, Hint ve Japon masallarını okurlarla buluşturmuştu.

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.