Evita müzikali otuz yıl sonra İstanbul’da tekrar sahneleniyor

21.09.2019
A+
A-

Dünyaca ünlü Evita müzikali Devlet Opera ve Balesi tarafından 30 yıl sonra tekrar sahnelenecek. Evita’nın yanı sıra Carmen müzikali de 20 yıl sonra seyirciyle buluşacak.

Evita müzikali otuz yıl sonra İstanbul’da tekrar sahnelenecek. Devlet Opera ve Balesi 2019-2020 sezonunun tanıtımı yapıldı. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi, bu sezon opera, bale, konserler, çocuk eserlerinin de dahil olduğu toplam 193 prodüksiyon ve 794 temsil sergileyecek. 

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Murat Karahan, İstanbul DOB’da yeni sezonda Evita ve Carmen müzikallerinin sahneleneceğini açıkladı. Karahan, Evita müzikalinin otuz yıl, Carmen müzikalinin 20 yıl sonra tekrar sahneleneceği müjdesini paylaştı. İstanbul DOB yeni sezonda birçok yeni eserin bulunduğu 39 prodüksiyonla 156 temsil yapacak. 

Göbeklitepe müzikali hazırlanıyor

Murat Karahan, “DOB olarak muazzam bir prodüksiyon hazırlıyoruz. Bu senenin flash eseri Göbeklitepe olacak.” dedi. Karahan Göbeklitepe müzikaliyle ilgili şu bilgiyi paylaştı: “Bir oratoryo kantat şeklinde, dansla süslediğimiz, teknolojinin nimetlerini çok ciddi anlamda kullandığımız, müzikal ve görsel anlamda bir şov olan dünyanın her yerinde yüz akıyla sergileyebileceğimiz Göbeklitepe projesini hayata geçireceğiz.”  

Karahan, Göbeklitepe müziklinin prömiyerinin Aralık ayında Ankara’da yapılacağını belirtti. 

Ankara DOB programı

Ankara DOB’da aralarında Aida, Sevil Berberi, Kuğu Gölü, Damdaki Kemancı’nın da bulunduğu 29 ayrı prodüksiyonla 160 temsil gerçekleştirilecek. Leyla Gencer Belgeseli ve Anma Konseri de seyirciyle buluşacak. 

İzmir DOB programı

İzmir DOB yeni sezonda La Boheme, La Traviata operaları, 5. Murat ve Carmen balelerinin de aralarında bulunduğu 34 prodüksiyonu sanatseverlerle buluşturacak. 

Antalya DOB programı

Antalya DOB yeni sezonda 31 prodüksiyonla izleyici karşısına çıkacak. Kanlı Nigar, Sevil Berberi, Kamelyalı Kadın ve Şehrazat Balesi bu prodüksiyonlardan bazıları. 

Mersin DOB programı

Mersin DOB Carmina Burana, Amedeus, Yeşilçam Filmleri konseri, Senfonik Neşet Ertaş Türküleri Konseri, Şen Dul opereti gibi birbirinden farklı 30 prodüksiyonu sahneleyecek. 114 temsil Mersinli sanatseverlerle buluşacak. 

Samsun DOB programı

Samsun DOB’da 30 prodüksiyon 104 kez sahnede olacak. Çalıkuşu, Arda Boyları, Altın Ejderha, Hisseli Harikalar Kumpanyası gibi eserlerin yanı sıra Milli Mücadele’nin 100. yılı dolayısıyla hazırlanan Yeniden Doğuş operası sahnelenecek. 

Atatürk’ün sahnede canlandırıldığı Yeniden Doğuş operası turnelerle diğer illerde de sergilenecek. 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.