Ferzan Özpetek Bir Nefes Gibi romanı ile İtalya’da liste başı

Ferzan Özpetek Bir Nefes Gibi romanı ile İtalya’da liste başı. İtalya’da yaşayan ünlü sinema yönetmeni Ferzan Özpetek üçüncü kitabı ile okurların karşısına çıktı.

Daha önce İstanbul Kırmızısı (2013) ve Sen Benim Hayatımsın (2015) adlı kitaplarıyla filmlerinin dışında yazarlığı ile de hayranlarıyla buluşan Özpetek, Bir Nefes Gibi adlı romanı ile İtalya’da çok satanlar listesinde yer aldı.

Bir Nefes Gibi İtalya’da okurların yoğun ilgisi ile karşılaşırken, kısa sürede çok satanlar listesinde birinci sıraya yükseldi. Yayımlandığı ilk hafta üçüncü baskısı yapılan Bir Nefes Gibi, 100 in adet satış rakamına ulaştı. Kitap, ikinci haftasında 4.baskısını gerçekleştirdi.

Okurların yorum ve paylaşımlarıyla İtalya’da büyük başarı yakalayan kitap Türkiye’de Can Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

İstanbul Kırmızısı romanı film oldu 

Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek, filmleri ve İtalya’da tiyatro yönetmenliği ile olduğu kadar şimdi de kitaplarıyla çok konuşulur oldu. Başarılı yönetmen hayatını İtalya’da sürdürüyor. Ülkede çok seviliyor. Kendisine şehirlerin ‘beratları’ törenle takdim ediliyor.

Ferzan Özpetek, İstanbul Kırmızısı adlı romanı ile ilk kez hayranlarının karşısına çıkmıştı. Kitap 2013 yılında yayımlandı. 2017 yılında Ferzan Özpetek kitabı sinemaya uyarladı.

Ferzan Özpetek, yeni romanı Bir Nefes Gibi’de okurlarını Roma ile İstanbul, şimdi ile geçmiş arasında, iç içe geçen yaşamları ve yazgıları anlatan gizemli bir yolculuğa çıkarıyor.  Yayımlanan iki kitabıyla büyük ilgi gören Ferzan Özpetek’in İstanbul Kırmızısı kitabının filmi de 2017’de seyircisiyle buluşmuştu.

2015 yılında Özpetek’ten ikinci kitap geldi. Sen Benim Hayatımsın adlı kitap biyografi türünde. İtalyanca çıkan kitap Türkçeye Şemsa Gezgin tarafından çevrildi. Ferzan Özpetek, Roma’da geçirdiği 39 yılını, bu süreçte yaşadığı arkadaşlıkları ve ilişkileri kitapta anlattı.

Bir Nefes Gibi romanının konusu 

Ferzan Özpetek, okurlarını Roma ile İstanbul, şimdi ile geçmiş arasında, iç içe geçen yaşamların ve yazgıların hükmettiği gizemli bir yolculuğa çıkarıyor.

Et ve tırnak gibiyken yıllar önce meydana gelen bir olayla yollarını ayıran iki kız kardeşin karanlık sırları etrafında örülen Bir Nefes Gibi, tutkularına esir düşenleri, kadere meydan okuyanları, sevgiyi, ihaneti ve her şeye rağmen yılların tüketemediği umudu anlatıyor…

“… hayat bir nefes gibi akıp gidiyor. Ve geride yalnızca, isteyip de yapamadıklarımızın özlemiyle, bizi biz yapan tüm yaşanmışlıkların farkındalığı kalıyor.”

Sergio ile Giovanna, güneşli bir pazar günü evlerinde bir dostlar sofrası kurma hazırlığındayken ansızın karşılarında davetsiz bir misafir bulurlar: Kapılarını çalan yorgun görünümlü yaşlı kadın Elsa Corti’dir ve uzaklardan, İstanbul’dan gelmiştir. Yaklaşık yarım asrı bulan sürgün yıllarının ardından ülkesine dönen Elsa Corti’nin evinin yeni sahiplerine anlatacakları, ama daha önemlisi, yıllardır görmediği ablasına, hayatının aşkıyla ilgili söyleyecekleri vardır…

Ferzan Özpetek, okurlarını Roma ile İstanbul, şimdi ile geçmiş arasında, iç içe geçen yaşamların ve yazgıların hükmettiği gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Et ve tırnak gibiyken yıllar önce meydana gelen bir olayla yollarını ayıran iki kız kardeşin karanlık sırları etrafında örülen Bir Nefes Gibi, tutkularına esir düşenleri, kadere meydan okuyanları, sevgiyi, ihaneti ve her şeye rağmen yılların tüketemediği umudu anlatıyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.