Ferzan Özpetek İtalya’da devlet nişanı ile onurlandırıldı

İtalya’da yaşamını sürdüren Türk yönetmen Ferzan Özpetek’e devlet nişanı verildi. Ünlü yönetmen, İtalyan devlet nişanlarının üçüncü derecesi olan “Commendatore” (Komutan) nişanını, Vali Pantalone’nin elinden aldı.

Ferzan Özpetek İtalya’da devlet nişanı ile onurlandırıldı. İtalya’da yaşayan ünlü Türk yönetmen Ferzan Özpetek İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’nı aldı.

İtalyan devlet nişanlarının üçüncü derecesi olan “Commendatore” (Komutan) nişanı Ferzan Özpetek’e değer görüldü.

Roma Valiliği’nde resmi tören düzenlenerek Ferzan Özpetek’e İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verildi.

Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek, İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı “Commendatore” ile onurlandırıldı.

İtalyan devlet nişanlarının üçüncü derecesi olan “Commendatore” (Komutan) nişanını, Vali Pantalone’nin elinden aldı.

Özpetek, yaptığı konuşmada 43 yıldır İtalya’da yaşadığını belirtti. Ferzan Özpetek, daha önce ‘şövalyelik’ unvanı aldığını hatırlatarak “Şimdi ‘Commendatore’ nişanı geldi. İtalyanların bana bu şekilde kucak açmasından dolayı mutluyum” dedi.

Ferzan Özpetek, bugüne kadar 12 film çekti. İtalya ve Türkiye’de önemli bir seyirci kitlesine hitap eden yönetmen, dünya genelindeki film festivallerinde de yoğun ilgi görüyor.

Ferzan Özpetek, 2008 yılında da dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından insanlık ve çevreciliğe yaptığı hizmetlerden dolayı; “Stella di Solidarieta” (Dayanışma Yıldızı) yüksek liyakat nişanına layık görülmüştü.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.